Muğla’nın Milas ilçesinde faaliyet gösteren bir madenden çıkarılan diaspor kristali son yıllarda mücevher sektöründe pırlantaya alternatif olarak gösteriliyor.

TRT Haber’de yer alan habere göre Türkiye’de 50 milyar dolarlık süs taşı rezervi çıkarılmayı bekliyor. Üstelik bu değerli taşlardan 3 türü, sadece Türkiye topraklarında bulunuyor. Diaspor kristali de dünyada sadece Türkiye’de çıkarılan değerli taşlardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

9 farklı renk geçişiyle göz kamaştıran diaspor kristali diğer madenler gibi tonlarca çıkarılmazken gram şeklinde topraktan kazanılıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan işletme sahibi Murat Akgün, “Dünyada çok değerli bir maden. Her işçi taşın, çamurun içinde diaspor kristalini bulmak için çalışıyor Madenden yılda ortalama 750 kilogram diaspor kristali çıkarılıyor. Çıkarılan kristalin ise yüzde 2’si işlenebiliyor.” dedi.

Dünyada bilinen 300 değerli taştan biri olan diaspor kristalinin, son yıllarda mücevher ve takı sektörünün dikkatini çekmeye başladığını aktaran Akgün, “Elmas kadar değerli değil ama amacımız bu. Elmastan 10 bin kat daha nadir bir tek ocaktan çıkıyor. Elmas 5 kıtadan çıkıyor. Türkiye’de ve dünyada istediğimiz değerde değil. Bizim de amacımız bunu dünyaya tanıtmak her gelen turiste bir tane aldırmak ayrıca Türk insanının da bunu tanıması ve takması.” şeklinde konuştu.

Diaspor kristalinin fiyatı, karatı, süslemesi ve işlemesine göre 100 bin dolara kadar alıcı bulduğunu da aktaran Akgün, Hindistan’ın diaspor kristalinin en fazla ihraç edildiği ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik699 Adet Maden Sahasının İhalesi Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikErkat, Yeni V Kesici Modelini Piyasaya Çıkarıyor