Doruk Madencilik, yaklaşık bir haftadır devam eden madenci eylemine ilişkin basın açıklamasını Madencilik Türkiye Dergimizle paylaştı. Açıklamada şu bilgiler yer aldı;

TMSF tarafından 5 Temmuz 2022 tarihinde, Adularya Enerji Üretimi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihale edilmiş ve Adularya Enerji Üretimi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün mülkiyeti 9.12.2022 tarihinde tarafımıza devir edilmiştir. Bu tarihte 705 işçi de şirketimize aktarılmıştır.

Yunus Emre Termik santrali için kömür üreteceğimiz ruhsat sahaları 9 aydır üzerimize devir edilmemiştir.

Şirketimiz bugüne kadar yaklaşık 9 ay boyunca ruhsatlarını devrinin gerçekleşeceği düşüncesiyle 270 yer altı maden işçisini istihdam etmiştir.

Gelinen aşamada, yeraltı kömür madeni işçilerinin istihdamını mümkün kılacak kömür sahalarının tarafımıza devrinin gerçekleşmemesi nedeniyle zorunlu ücretsiz izin kullandırma gereği doğmuştur.

Bu durum, sendika yöneticileri ile paylaşılmış, yer altı maden işçilerinin ücretsiz izine zorunlu olarak ayrılacağı bilgisi verilmiştir.

Çalışanların söz konusu tazminat alacaklarının da 6 eşit taksit şeklinde Ekim 2023 ayı itibariyle ödeneceği tarafımızca taahhüt edilmiştir.

Ayrıca, işe devam etmek isteyen personele de yerüstü statüsünde santral işletmesinde görev verilebileceği de tebliğ edilmiştir.

TMSF döneminden kalan sendikal alacakların ise şirketimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Maden işçilerinin eylem yaptığı ruhsatlar şirketimize ait değildir. Bu ruhsatlar KİAŞ (Kömür İşletmeleri A.Ş.)ye aittir.

İhalesi yapılan ve tarafımızca kazanılan Adularya Enerji Üretimi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü kapsamındaki kömür ruhsatlarının tarafımıza devrinin gerçekleşmesi durumunda işçilerimiz tekrar iş başı yapabileceklerdir.

Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

Doruk Madencilik Ve Elektrik Üretim San.Tic.A.Ş.


UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAğustos Ayı Maden İhracatı 496 Milyon 750 Bin Dolar Oldu
Sonraki İçerikMühendis Tek-Sen Enerji Sendikası Kuruluyor
Furkan Alga
Bilgi-İşlem Destek, İletişim / Madencilik Türkiye Dergisi