“Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından bu kadar büyük bir enerji krizine hiç tanık olmamıştı. Avrupa’da bu kış çok, çok zor olacak. En kötüsünü henüz görmediğimize inanıyorum.”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol’un bu sözleri 12-13 Temmuz tarihleri arasında birçok ülkeden bakan ve başbakan düzeyinde katılımın olduğu Sidney Enerji Forumu’nda en çok konuşulan konulardan bir tanesiydi.

Dünya çapında büyük, karmaşık ve derin bir enerji krizi, içinde bulunduğumuz durum için tam olarak yapılan tanımlama buydu. İçinde bulunduğumuz krizi 1970’lerde yaşanan petrol krizinden daha büyük, derin ve karmaşık yapan ise şu anda Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’nın, dünyanın en önemli üç enerji kaynağı olan; petrol, doğal gaz ve kömürde en büyük ve en önemli oyunculardan biri olması.

Fatih Birol konuşmasının devamında aslında 1970’lerden farklı olarak, daha şanslı olduğumuzu çünkü günümüzde kullanıma hazır ve ucuz olduğu kanıtlanmış temiz enerji teknolojilerine sahip olduğumuzu, bunların;
• Güneş enerjisi başta olmak üzere, yenilenebilir enerji teknolojileri
• Elektrikli araç teknolojileri
• Hidrojen teknolojileri olduğunu söylüyor

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 105. sayı 68. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyı interaktif dergiden okumak için tıklayın.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEti Bakır’dan Arkeoloji Çalışmalarına Destek
Sonraki İçerikDimin Tarafından Yaptırılan Raif Türk İlkokulu Resmî Törenle Açıldı