Türkiye’de faaliyet gösteren Kanadalı maden şirketi Eldorado Gold, Kışladağ Altın Madenine 520 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Yığın liçi  yöntemi ile üretim gerçekleştirilen madende şirket geçtiğimiz yıl cevher eldesinde sıkıntılar yaşadığını belirtmiş ve üretim hedefini düşürmüştü. Şirket tarafından yayınlanan son raporda da Kışladağ Altın Madeni’nde 2018 yılının 3. çeyreğinde gerçekleştirilen üretimin bir önceki yıla göre düşüş göstererek  34.070 onsa gerilediği ifade edilirken Nisan 2018’den bu yana yığın liçi alanına  yeni malzeme eklenmediği belirtildi.

Madende verimliliği arttırmak isteyen şirket, Ekim ayında yayınladığı 3. çeyrek raporunda, tesiste gerçekleştirilecek yeni değirmen projesinde fizibilite çalışmalarının tamamlandığını ve yönetim kurulunun projeye onay verdiğini duyurdu.

Yeni Değirmen Projesi kapsamında hazırlanan fizibilite raporunda madene 520 milyon dolarlık yatırım yapılacağı öngörülürken bu yatırımın: değirmen  kurulumu için 384 milyon dolar, pasa ve cevher kazısı için 75 milyon dolar ve projenin büyümesi ve beklenmedik durumlarla karşılaşılması halinde kullanılacak 61 milyon doları içerdiği belirtildi.

Kışladağ Altın Madenin 0,81 g/t Au içerikli 3,1 milyon ons  görünür ve muhtemel rezervi (Proven and Probable Reserves) olduğu ifade edilirken yeni değirmen projesinin tamamlanması ile Kışladağ Altın Madeni’nin 9 yıl boyunca  yıllık 270 bin ons üretim gerçekleştirecek seviyeye ulaşması bekleniyor. Projenin 2020 yılının son döneminde tamamlanması planlanırken, üretime ise 2021’in ilk yarısında başlanması hedefleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTümad Madencilik, Mesleki Anadolu Lisesi ve Yeni Altın Madeni Projesinin Temel Atma Törenini Gerçekleştirdi
Sonraki İçerikÇayeli Bakır, Büyükdere Vadisi Kırsal Kalkınma Kooperatifi’ne Yeni Bir Bina Hediye Etti