Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, bu yıl maden ihracatında 1 milyar 400 milyon dolara ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Alimoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dünyadaki 90 çeşit madenin 77’sinin Türkiye’de bulunduğunu belirtti.

2020 yılında 4,3 milyar dolar, 2021 yıllında 6 milyar dolar, 2022 yılında ise 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini aktaran Alimoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Şubat ayında İngiltere ve Brezilya’ya yönelik ticaret heyet organizasyonumuz olacak. 2023 yılında maden ihracatımızda yüzde 15’lik bir artış bekliyoruz, hedefimiz 1 milyar 400 milyon dolara ulaşmak. Bu artışın başta endüstriyel hammaddeler ve metalik cevherlerden gelmesini öngörüyoruz. Türkiye genelinde en fazla doğal taş ihracatı Ege Maden İhracatçıları Birliğinden gerçekleştirilmektedir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİlk Yeşil Hidrojen Üretimi Bandırma’da Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikSerkan Keleşer: “Bor Karbür Tesisi Açıldıktan Sonra Bir Üst Lige Geçiyoruz”