Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlanırken, bu kararname ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde “Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanlığı” oluşturulmasına karar verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Daire Başkanlığı, tabii kaynakların ülke menfaatlerine en uygun şekilde değerlendirilmesi için ülke stratejisi ve politikalarını belirlemek amacıyla gerekli çalışmaları yapıp, önerilerde bulunacak.

Tabii kaynakların araştırılması ve geliştirilmesiyle ilgili çalışmaları teşvik ve koordine etme görevi bulunan Başkanlık, ülkemizde ve dünyadaki faaliyetleri takip ederek gerekli bilgileri derleyip, değerlendirip yayımlayacak.

Tabii kaynaklar konusunda teknolojik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini değerlendirerek, sonuçlarını ilgili mercilere iletip koordine edecek Başkanlık, tabii kaynaklar alanındaki çalışmaları, gelişmeleri izleyip değerlendirerek ülkenin ihtiyaç ve şartlarına uygun olarak araştırma ve geliştirme hedef ve önceliklerini belirleyecek ve bu doğrultuda araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak, çalışma sonuçlarını ekonomik analizler ile birlikte kamuoyuna sunacak.

Görev alanı ile ilgili Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların faaliyetlerini izleyip koordinasyon sağlayacak olan Başkanlık, görev alanı ile ilgili mevzuat çalışmalarını takip edip bu çalışmalara katkıda bulunacak.

Başkanlık, madencilik faaliyetleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca planlanan kamu yararı niteliği taşıyan ya da gerçek veya tüzel kişilere ait diğer yatırımların, kamu yararı açısından önceliği ve önemini tespit ederek gerekli iş ve işlemeleri yürütecek ayrıca Bakan tarafından verilen diğer görevleri de gerçekleştirecek.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMAPEG Gerçekleştireceği Yeni İhaleleri Duyurdu
Sonraki İçerikMTA Yeni Sondaj İhaleleri Açıyor