Epiroc, gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları sayesinde geliştirdiği yeni teknolojilerle maden sahalarında cevher arayan sondaj ekiplerine çözüm ortağı olmayı hedefliyor. Epiroc’un geliştirdiği yeni EDDY, OWL Fishing Tool ve Aqua Guard sistemleri maden arama operasyonlardaki karbon ayak izini düşürmeyi, oluşabilecek iş kazalarının önüne geçerek operasyonel mükemmelliği artırmayı ayrıca artan cevher arama faaliyetlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

EDDY

Suyun gezegenimiz için önemi her geçen gün artarken, temiz su kaynaklarımızın sayısı da kuraklık nedeniyle giderek azalıyor. Her alanda büyük bir öneme sahip olan su, madencilik faaliyetleri için de hayati bir rol oynuyor. Cevher arama faaliyetlerinde gerek yer altında gerekse yer üstünde suyun doğru kullanımının önemi artık herkes tarafından biliniyor. Epiroc’un geliştirdiği EDDY sistemi, madencilik faaliyetlerinde kullanılan suyu kolayca temizleyip tekrar operasyonlarda kullanılabilir hale getiriyor. Bu hem operasyonlardaki temiz su ihtiyacını düşürüyor hem de oluşan kirli suyun doğaya karışmasını engelliyor. Delgi faaliyetleri sırasında kullanılan ve çeşitli kimyasallarla sedimanlara maruz kalmış su, EDDY sistemi sayesinde temizlenip operasyonlarda yeniden kullanılır hale getiriliyor. Sistem ayrıca temizleme sırasında suda bulunan kirletici unsurları toplayarak atık yönetimine katkı sağlıyor. Operasyonlardaki tek damla suyun boşa gitmemesi ve operasyonlara yeniden kazandırılabilmesi için sınıfında dünyanın tek ürün olma özelliğine sahip olan EDDY, operasyonlarda sağladığı %80 su tasarrufu sayesinde karbon ayak izini de %80 oranında azaltıyor.

OWL Fishing Tool

OWL Fishing Tool, karotlu maden sondajı operasyonlarında karşılaşılan takım sıkışması gibi durumlarda takım kurtarma operasyonları nedeniyle kuyu iptallerini ortadan kaldırıyor. OWL Fishing Tool, sondaj ekiplerinin en istemediği durumlardan olan kuyu içi kurtarma operasyonlarına ve kuyuda tahlisiye kalması gibi durumlara son veriyor. Yeni bir tahlisiye sistemi olan OWL Fishing Tool, su basıncı ile çalıştığı için sondaj operatörlerine kuyu içerisinde kopan takımı istenildiği zaman tutma ve bırakma olanağı sunuyor. OWL Fishing tool, alışıldık tahlisiyelerden farklı olarak, sıkışan takımı kuyudan geri alarak çap düşme manevrası ile kuyuya devam etmeyi sağlıyor. Yeni sistem, yine bildik tahlisiyelerden farklı olarak, sağ veya sol diş ayırımını da ortadan kaldırarak kopan takımları istenilen yönlerde tutmayı sağlayabiliyor. OWL Fishing Tool, kopan takımları üzerinde bulunan 3 adet pabuç sayesinde tuttuğu için tahlisiye maaliyetlerini de düşürüyor. Her makinenin yanında bulunması gerek bu sistemin tüm çaplar için (P, H, N, B) alternatifi bulunuyor.

Aqua Guard

Yer altı sondaj operasyonlarında karşılaşılan çeşitli risk ve tehlikeler, sondaj sırasında kuyuda karşılaşılan akifer de eklenince özellikle iç tüp alma ve atma faaliyetlerini imkânsız hale getirebiliyor. Epiroc’un geliştirdiği Aqua Guard sistemi, yoğun akifere sahip sondaj kuyularında iç tüp alma ve atma işlemini çok daha kolay bir hale geliyor. Sondaj dış tüpün içine merkezleyici bilezik yerine yerleştirilen Aqua Guard sayesinde, akiferin sondaj takımı içerisine girmesi engelleniyor. Makinede çalışan personeller için güvenli bir çalışma alanı sağlanıyor. Tüm karotlu sondaj kuyularına adapte edilebilen bu sistem, akifer sonucu iş durdurma sürelerinin ve oluşabilecek iş kazalarının önüne geçiyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Kanunu’nda Değişiklik Teklifi TBMM Başkanlığına Sunuldu
Sonraki İçerikPolyak Eynez ile Öz Maden İş Sendikası Arasında 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı