smart roc t45

Gün geçtikçe yükselmeye devam eden akaryakıt fiyatları, firmaların işletme maliyetlerini kontrol altında tutmasını oldukça zorlaştırdı. SmartROC yerüstü sondaj makinesi, firmaların giderlerinin önemli bir kısmını oluşturan yakıt miktarlarında yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

SmartROC sunduğu yenilikçi çözümlerde işletmelere önemli tasarruf sağlıyor. Bu çözümlerden ilki normal şartlar altında maksimum hava basıncı ile gerçekleştirilen delik temizleme işleminde görülüyor. SmartROC operatörün hava basıncını %0 ile %100 arasında ayarlamasına imkân tanır ve yakıt tasarrufu sağlar. Bir diğer yenilik de operatörün sistemde ince ayar yapmasına izin vermek için ayarlanabilir hale getirilen toz toplama sistemidir. Bu sayede değişen koşullara uygun olarak doğru miktarda emiş kapasitesi kullanılarak motora binen yük azaltılabilir ve yakıt tüketimi düşürülebilir.

Otomatik devirde çalışan SmartROC kompresörü önceki modellere kıyasla daha az enerji gerektirir ve her zaman mümkün olan en düşük devirde çalışır. Benzer şekilde SmartROC üzerinde bulunan üç değişken kademeli pompa da delme yapılmayan sürede ve yürüyüş sırasında motor devrini düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda tozu bağlamak için kullanılan az miktarda su da tozun yoğunluğuna göre hassas şekilde ayarlanabilir. SmartROC’un sunduğu tüm bu imkanlar motor gücünün daha verimli kullanılmasını ve dolayısıyla daha az yakıt tüketimi sağlar.

SmartROC serisi yakıt tasarrufuna ek olarak geliştirilmiş iç yapısı ile bakım maliyetlerinde de tasarruf sağlar. SmartROC serisi ile uyumlu olan yeni COP SC serisi ayarlanabilir frekanslı hidrolik tabancalar ile bakım aralıklarının saatte 600 darbeden 800 darbeye yükseltilmesi makinanın kullanılabilirliğinin oldukça artmasını sağlar. Pazardaki en yüksek bakım aralığı sayesinde bakım maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf sağlanmıştır.

Piyasadaki benzer makinalarla karşılaştırıldığında, SmartROC %50 daha az hortum ve %70 daha az kaplin içerir. Hidrolik valfler ve elektrik modülleri kullanım noktalarına konumlandırıldığı için bileşenlere erişim oldukça kolaydır. Önceki nesil modellerle karşılaştırıldığında, hidrolik tank boyutunun %65 oranında azaltılmıştır. Bu sayede yalnızca operasyon için gerekli yağ miktarı sağlanır ve hem yağ tüketiminden tasarruf sağlanır hem de daha fazla kullanılabilir alan ve daha kolay servis erişimi sağlar. Ayrıca kızak üzerinde çift hortum makarasıyla donatılan SmartROC bu sayede sürtünmeyi sınırlar ve yağlama ihtiyacını ortadan kaldırır bu da bu hidrolik hortumların ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

SmartROC sunduğu tasarruf imkanlarının yanında işletmelerde iş güvenliğini artırmaya ve iş takibini geliştirmeye de yardımcı olur. Yüzey delgi operasyonlarında devrim yaratan BenchREMOTE opsiyonu ile bir operatör üç makinayı 100 metre mesafeye kadar güvenli bir şekilde kontrol edebilir. BenchREMOTE ve Delik Navigasyon Sistemi (HNS) ile saha önceden planlandığından, operatör ve topoğrafların potansiyel tehlikeli alanlarda dışarıda çalışmasını gerektirmez. Otomatik Kızak Katlama seçeneği ile makine kızağı otomatik olarak yürüyüş konumuna getirir, bu uzaktan çalıştırırken büyük bir avantaj sağlar. Delik Navigasyon Sistemi (HNS), Makine Kontrol Sistemi (RCS) ile birlikte otomatik modda tüm paterni delmenize imkân tanır ve ekipmanın çalıştırılmasını kolaylaştırır. Ayrıca, Makine Kontrol Sistemi (RCS) delme operasyonu sırasında işin doğru bir şekilde yapıldığını görsel olarak takip edilmesine imkân tanır.

Certiq telematik çözümü ile makinelerinizi istediğiniz yerden takip edebilirsiniz. Yakıt tüketimi, arıza nedenleri, çalışma saatleri gibi birçok veriye rahatça erişebileceğiniz Certiq, bunlara ek olarak bakım zamanını önceden haber vererek üretim planlarınızı proaktif biçimde yapmanızı sağlar. Önleyici bakım ile makina yanına gitmeden nereye müdahale edeceğinizi bilmek her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Sunduğu tüm ek özelliklerin yanında SmartROC performansından da ödün vermez. Operatör odaklı olması sayesinde iki adet çok fonksiyonlu joystick ve simgelere dayalı gösterge paneli kolayca kullanılabilir. Otomatik boru ekleme sistemi sayesinde makine, operatör müdahalesi olmadan önceden ayarlanan delik uzunluğuna kadar delme yapabilir. Hidrolik silindir baskı sistemi, delme sırasında ayarlanan kuvvetin sürekliliğini sağlayarak, kaya delici sarf takımı performansının ve üretkenliğini yükseltir. Aynı zamanda, sarf malzemelerinin ömrünü uzatarak maliyetlerin düşük tutulmasına yardımcı olur. Zorlu arazi koşullarında bomun daha çok uzaması çok kullanışlıdır. Güçlü yürüyüş motorları pazardaki diğer makinalara göre daha hızlı dönüş sağlar.

En iyi ekipmanın bile en yüksek performansa sahip olduğundan emin olmak için düzenli olarak servis verilmesi gerekir. Epiroc’un müşteri odaklı servis çözümleri, ekipmanınızın ömrü boyunca kullanılabilirliğini ve performansını en üst düzeyde tutarak kullanıcıya rahatlık sağlar.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKaymaz Altın Madeni’nde 3. Maden Atığı Depolama Tesisi İçin ÇED Süreci Başladı
Sonraki İçerikRize’den Gerçekleştirilen İhracatta Birinci Sırada Çayeli Bakır İşletmeleri Yer Aldı