Epiroc, ilk elektrik bataryalı üstten darbeli sondaj makinesi SmartROC T35 E modelini Bauma’da sektöre tanıttı. Bu model, yer üstü madenleri ve taş ocaklarında gerçekleştirilen sondaj uygulamalarının dünya çapında sıfır emisyona ulaşması hedefine giden yolda önemli bir kilometre taşı olacak.

Çevre standartlarını bir üst seviyeye taşıyoruz

SmartROC T35 E modeli, başarısı kanıtlanmış SmartROC T35 yer üstü sondaj makinesinden yola çıkılarak tasarlandı. Yer altı bataryalı delicileri geliştirme sürecinde kazanılan benzersiz deneyimden yola çıkılarak geliştirilen bu model, taş ocaklarında ve büyük inşaat sahalarında uygulanan çevre standartlarını iyileştirme hedefinin ürünü. Bir dizi akıllı özelliğe sahip olan model, emisyon seviyesini düşürmenin yanı sıra daha az gürültülü bir çalışma ortamında üstün güvenlik, güvenilirlik ve performansı garanti ediyor.

Epiroc Yer Üstü Delici Bölümü Pazarlama Başkan Yardımcısı Hakan Aytekin, konuyu şu sözlerle değerlendiriyor:

“Taş ocakları ve büyük inşaat uygulamalarında karbon emisyonu seviyesini düşürme taahhüdümüze yönelik attığımız önemli adımlardan birini temsil eden bu yeni modelimizi, Bauma’da sektöre tanıtmanın gururunu yaşıyoruz. Sondaj süreçlerinde emisyonların sıfıra indirilmesi, daha iyi bir çevre için atılan önemli adımlardan biri. Bu başarı, Epiroc’un, endüstrinin sürdürülebilirliğini desteklemedeki etkili rolünü de ortaya koyuyor”.

Değerli işbirlikleri sonucunda ortaya çıkan, esnek bir makine

SmartROC T35 E, hem batarya hem de elektrikle çalışma özelliği sayesinde esnekliği önemli düzeyde artırıyor. Operatöre çalışma alanı ve koşullarına en uygun alternatifi seçme şansını veren makine, bu özellik sayesinde hem saha içinde hem de sahalar arasında hızlı ve sorunsuz bir şekilde taşınabilme kolaylığı sağlıyor.

Yer üstü sondaj makinesi, Epiroc’un yer altı batarya çözümlerinde kullanılanlar ile aynı batarya ve alt bileşenlere sahip. Bu özellik ise farklı operasyonlar yürüten şirketler açısından yedek parça ve servis sürecini kolaylaştırıyor.

Epiroc Surface Bölümü Global Ürün Müdürü Ulf Gyllander, SmartROC T35 E ile ilgili olarak şunları söylüyor:

“SmartROC T35 E, Epiroc ile müşterileri arasındaki başarılı işbirliğinin bir meyvesi. Müşterilerimiz, yaptıkları değerli katkılarla, onlara optimum performans ve esnekliğe sahip bir makine sunmamızı sağladılar.”

Epiroc’un 2030 sürdürülebilirlik hedeflerinde önemli bir rol oynuyor

Epiroc’un bataryalı elektrikli ürün çözümleri pazarda büyük bir ilgi görüyor. Epiroc’un müşterilerine sunduğu avantajlar arasında sıfır emisyonlu operasyonlar, daha düşük gürültü kirliliği ve titreşim seviyesi ile daha yüksek verimlilik öne çıkıyor. Bu tip makineler, operasyonlardan ve satılan ürünlerden kaynaklanan CO2 emisyonu seviyelerinin yarıya indirilmesini de içeren Epiroc’un 2030 sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolculuğunda kritik bir rol oynuyor. 2021’de, Bilim Destekli Hedefler Girişimi, Epiroc’un bu hedefinin, küresel ısınmanın azami 1.5° C seviyesinde tutulması hedefi, en son iklim bilimi verileri ve Paris İklim Anlaşması’nın hedefi ile uyumlu olduğunu onayladı.

2025 yılına kadar yer altı madencilik ekipmanlarından oluşan ürün yelpazemizin ve 2030 yılına kadar da yüzey operasyonları ekipmanlarından oluşan ürün yelpazemizin tamamını sıfır emisyon versiyonları ile müşterilerimize sunmak için kararlılıkla çalışıyoruz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇAMAD: İkinci “Bakır Çağı” Resmen Başladı
Sonraki İçerikElmasların Oluşumu İlk Kez Süper Bilgisayarlarla Modellendi
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi