Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen ve iş dünyasının 15 farklı başlıkta daha iyi bir gelecek için hayata geçirdiği projelerin yarıştığı Sürdürülebilir İş Ödülleri bu yıl 7. kez düzenlendi. 25 Kasım’da dijital olarak gerçekleştirilen törende Esan Karbon Yönetimi kategorisinde ödüle layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde En İyi Sürdürülebilir İnovasyon Projesi ödülünü kazanan Esan, bu yıl da Balya İşletmesi’nde hayata geçirilen “Üstün Verimlilik için Öğütme Devresi İnovasyonu” projesi ile Karbon Yönetimi, Enerji Yönetimi ve Sürdürülebilir İnovasyon olmak üzere üç dalda finallerde yerini aldı. Sürdürülebilir madencilik yaklaşımı ile iş yapış biçimlerini şekillendiren, “İnsan İçin Maden” derken “çevreye minimum etki, topluma maksimum katkı” sağlamayı hedefleyen Esan, doğada sınırlı miktarda bulunan kaynakların sürdürülebilir bir anlayışla üretimi için kapsamlı enerji, su, hava, toprak ve atık yönetimi çalışmaları yapıyor.

BM Kalkınma Amaçlarından Sorumlu Üretim ve Tüketim Amacı için “Yeşil Öğütme Devresi” hedefiyle gerçekleştirilen bu inovasyon projesiyle ise tam kapasite çalışan tesiste ek bir yatırım yapılmadan hem kapasite artırılmış, hem de enerji kullanımı ve karbon salınımı %25 düşürülmüştür.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.