Türkiye’nin tek entegre birincil alüminyum üreticisi Eti Alüminyum, rezervleri azaldığı için Avrupa Birliği tarafından kritik hammadde ilan edilen boksitin yerine ikincil malzemelerden alüminyum üretilebilmesi konusunda AR-GE yapacak. Bu kapsamda şirketin çalışacağı ERA-MIN3 projesi, AB Ufuk 2020 Hibe Programı’ndan fon almaya hak kazandı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre TÜBİTAK tarafından da desteklenen 3 yıllık proje kapsamında İTÜ ve Yeditepe Üniversitesi’nin yanı sıra İsveç ve Çekya’daki şirket ve üniversitelerle birlikte çalışılacak.

Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’de madenden birincil alüminyum üreten tek entegre tesis olduklarını vurgulayarak, “49 yıl önce kurulan şirketimiz, yarım asırlık tecrübe ve bilgi birikimini, 2005 yılında Cengiz Holding çatısı altına girdikten sonra teknoloji ve AR-GE faaliyetleriyle birleştirerek Türkiye ve dünyada önemli bir konuma geldi. AR-GE çalışmalarıyla geliştirdiğimiz yeni ürünleri Türkiye’de stratejik sektörlerin kullanımına sunarken devam eden yenilikçi çalışmalarımızla da önemli projelere imza atıyoruz. Bunlardan biri olan; alüminyum üreticilerinin hammaddesi olan boksit cevherine alternatif bulmayı amaçladığımız bu projenin AB tarafından desteklenmesinden büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoza, 2022 Yılının İlk Altı Ayında 2,68 milyar TL Gelir Elde Etti
Sonraki İçerikÖlmez Doğu Madencilik Diyarbakır’da Kapasite Arttıracak