Eti Bakır, GIL Investments’tan 2016 yılında aldığı destek sonrasında işleme kapasitesini geliştiren, inorganik kobalt ve nikel kimyasalı üreticisi İngiliz kimya şirketi ICoNiChem’i satın aldı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Eti Bakır, gerçekleştirilen satın alma ile kobalt madenini hem çıkaracak hem de işleyerek son kullanıcılara satabilecek.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan ve ICoNiChem’in Eti Bakır’a satışını tamamlamış olmaktan mutlu olduklarını söyleyen GIL Investments Direktörü Trevor Middleton, “Bu şirket ile son 5 yıldır birlikte çalışmaktan keyif aldım ve bu satın alma ile Eti Bakır iyi bir stratejik hamle yaparken, ICoNiChem kayda değer bir büyüme sağlayacak” dedi.

Eti Bakır Genel Müdürü Emre Kayışoğlu ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “ICoNiChem satın almasını tamamladığımız için mutluyuz. Gelecek yıllar içinde kobalt bazlı kimyasallara talep artacağı öngörülüyor. Bizim madencilik faaliyetlerimiz ve ICoNiChem’in kobalt işleme operasyonu birleştiğinde artan talebe yönelik olarak iyi bir pozisyon almış olacağız.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.