Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akylbek Japarov, Eti Bakır Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Cengiz başkanlığındaki maden şirketi Eti Bakır Tereksay firmasının temsilcileriyle 5 Haziran’da bir araya geldi. Kırgızistan Hükümeti basın servisinden yapılan açıklamaya göre ülkede gerçekleştirilecek madencilik operasyonları kapsamında çevresel gerekliliklerin ve sosyal yükümlülüklerin yerine getirilmesi de dahil olmak üzere Kırgız-Türk girişimindeki acil konular tartışıldı.

Şirket yönetimi, Terekkan, Perevalnoe altın madenleri ve Terek altın-antimon madeninin geliştirilmesinde şirkete kapsamlı destek sağladığı için Kırgız hükümetine teşekkür ederken maden geliştirme projesi çerçevesinde Kırgız Hükümeti ve Eti Bakır arasında yatırım anlaşması imzalandı. Görüşme sonunda ilgili devlet kurumları ve yerel yönetimlere birtakım görevler verildi.

Eti Bakır Tereksay şirketi Kırgız Adalet Bakanlığı tarafından 2015 yılında tescil edilirken şirketin yüzde 75’i Eti Bakır’a, yüzde 25’lik hissesi ise Kırgız Devlet Kuruluşu olan Kırgızaltın’a aittir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEti Alüminyum Ülke Ekonomisine Önemli Katkılar Sağlayan Yatırımlarına Devam Ediyor
Sonraki İçerikÖksüt Madencilik Dünya Çevre Günü’nü Çocuklarla Kutladı
Bilgi-İşlem Destek, İletişim / Madencilik Türkiye Dergisi