Ülkemizin en önemli maden işletmelerinden birisi olan ve alüminyumdan son ürüne, bir çok hammaddenin üretiminde tek firma konumundaki Eti Alüminyum’un Genel Müdürü Mehmet Arkan ile halihazırda yapılan çalışmalar ve şirketin gelecek planları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Eti Alüminyum’un ülkemizdeki faaliyetleri hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Arkan, Konya Seydişehir’de 1967 yılında temelleri atılan ve 1973 yılında üretime başlayan Eti Alüminyum’un, 2005’ten bu yana sanayinin öncü gruplarından olan Cengiz Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Eti Alüminyum’un özelleştirilmesinin hemen ardından yenileme, kapasite artırımı ve teknoloji yatırımlarına hız verdiklerini aktaran Arkan, “Tesisler için bugüne kadar 700 milyon doları aşan bir yatırım yaptık. Tüm bu yatırımlar sayesinde Türkiye’de madenden son ürüne kadar üretim yapabilen tek entegre tesise sahibiz. Konya Seydişehir’de bulunan tesisimiz yıllık 82 bin tonluk üretimle bu alanda Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılıyor. Ürettiğimiz ürünlerin, pencere profilinden uçaklara ve savunma sanayine kadar çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulunuyor. Türkiye’deki üretimiyle Eti Alüminyum, her yıl yaklaşık 300 milyon dolarlık alüminyum ithalatının ve ilaveten 50 milyon dolarlık kimyasal ürünler ithalatı (Alüminyum hidroksit, alüminyum oksit ve türevleri) ile beraber toplamda 350 milyon dolarlık ithalatın önüne geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 111. sayı 102. – 104. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikLOCTITE® Aşınmayı Daha Hızlı Onarıyoruz
Sonraki İçerikEti Bakır Kırgızistan’da Yeni Yatırım Yapacak
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi