Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka beldesinde Eti Maden Madencilik Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nin temel atma töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Temel atma töreninde konuşma yapan Cansız, “Bu proje kapsamında bakanlığımızın ilgili genel müdürlüğü Eti Maden, 10 buçuk milyon liralık bir ödenek ayırdılar ve inşallah bundan sonraki süreçte bu ödeneği harcayarak tesisimizi Kırka’mıza kazandıracağız. Bugün burada temelini atacağımız eğitim yuvası, ülkemizin madencilik sektörünün gelişmesi ve güçlenmesi için atılan önemli adımlardan bir tanesi olacaktır. Benimsediğimiz milli enerji ve maden politikası çerçevesinde bakanlığımızın sorumlu olduğu tüm alanlarda çalışıyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz.” sözlerini sarf etti.

Yaklaşık 8 milyar dolar olan madencilik sektörü payını 2023 yılında 24 milyar dolar seviyelerine çıkarmayı planladıklarını belirten Cansız, “Enerji Bakanlığı olarak ülkemizin gayri safi milli hasıla içerisindeki madencilik sektör payını şu anki yüzde 1’ler seviyesinden bütün kararlılığımızla 2023 yılına kadar en az yüzde 3 seviyelerine taşıma gibi bir hedefimiz var. Bunun matematiksel karşılığı şu anda yaklaşık 8 milyar dolar olan madencilik sektörü payını 2023 yılına geldiğimizde 24 milyar dolar seviyelerine çıkarmış olacağız. Bunu yaparken de Kırka’mıza ve Eti Madenimize çok ciddi görevler düşecek. Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ünü barındıran Kırka’mız eliyle ve marifetiyle geçen yıl tarihi bir rekor kırarak bor ihracatında 1 milyar dolar seviyesini aştı ve böylece dünya pazarında pazar payımızı yüzde 59’a çıkardı.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikGEOVIA Madencilik Forumu 28 Mart Tarihinde Ankara’da Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikEti Maden İşletmeleri Sülfirik Asit Üretim Tesisinin Temel Atma Töreni Emet’te Gerçekleştirildi