Copyright @ Anadolu Ajansı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yeni Anadolu Madencilik Soma Işıklar Kömür Ocağı’nda düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada 2019 yılı içerisinde ihale edilen maden sahası sayısını 2 bine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Dönmez, yaptığı konuşmada “Geçtiğimiz yıl 1.248 maden sahamızı ihale ettik, inşallah 2019’da bu sayıyı 2 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece istihdam rakamımızı da daha yukarılara çıkarmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Gerek yasal gerekse teknik düzenlemelerde yaptıkları değişikliklerle birlikte madencilik sektörü açısından iş kazası oranlarında azalmalar yaşandığını ve son 1 yılda ölümlü kaza oranlarında yüzde 55 azalma olduğunu kaydeden Dönmez, amacın sıfır tolerans, sıfır kaza olduğunu ifade etti. Bu çerçevede maden denetimlerini arttırdıklarına ve Maden Güvenlik Kültürü Projesi’ni hayata geçirdiklerine dikkat çeken Dönmez, “Geçtiğimiz yıl 8 bin 88 maden işletmesini denetlemişiz. Buralarda yaklaşık 11 bin 95 maden ocağı var. Bir işletmede bazen birden fazla ocak olabiliyor. 2 bin 500 sahanın da geçici olarak faaliyetlerini durdurduk. İnşallah bu yıl da 9 bin civarında maden sahamızı denetlemeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikNetcad Yazılım’a Yeni CEO
Sonraki İçerikMaden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) 1. Olağan Genel Kurulu Toplandı