Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bandırma’daki Eti Maden Tesisleri’ni ziyaret ederek sektör hakkında açıklamalarda bulundu. Bandırma’da Bor Karbür Tesisi’nin yapım işlerinin devam ettiğini hatırlatan Dönmez, önümüzdeki yıl da ferrobor ve lityum karbonat tesislerinin temelinin atılacağı müjdesini verdi.

Geçtiğimiz yıl Eti Maden İşletmeleri’nin 2,5 milyon ton üretim yaptığına dikkat çeken Dönmez, bu üretimden de 2 milyar dolardan fazla gelir elde edildiği bilgisini verdi. Yaptığı açıklamada Eti Maden Tesisleri’nin özelleştirilmesiyle ilgili söylemleri de değerlendiren Dönmez, böyle bir gündemlerinin söz konusu dahi olmadığını kaydetti.

İHA’da yer alan habere göre Dönmez, “Bugün ETİ Maden işletmemizin Bandırma’daki işletme tesislerinde devam eden yatırımları yerinde incelemek üzere buradayız. Bilindiği gibi 2019’un son aylarına doğru bor karbür fabrikamızın temelini burada atmıştık. Nasipse bu yılın sonunda da inşallah üretime başlıyoruz. Bor karbür ne için önemli? Daha önce biliyorsunuz Bor’un biz rafine ürünlerini ihraç ediyorduk. Kamuoyunda zaman zaman sorgulanıyor; cevher, hammadde olarak satılıyor diye. Buradan tekrarlıyorum borun hiçbir ürününü cevher olarak yurt dışına satmıyoruz. Özellikle son yıllardaki stratejimiz maden ürünlerini, hammaddeyi ara ve uç ürüne dönüştürmek suretiyle; başka bir ifadeyle katma değerli ürünlere dönüştürmek suretiyle yurt içi ya da yurt dışı piyasalara arzını önemsiyoruz. Bu stratejimizin en güzel örneklerinden birisi de içinde bulunduğumuz Bandırma işletmesinde inşaatı devam eden bor karbür tesisidir. İnşallah yılsonunda fabrika işletmeye geçecek ve yıllık 1000 ton kapasiteyle işletmeye geçmiş olacak. Bor karbür özellikle savunma sanayisinde, yine yüksek teknolojik sektörlerde aranan bir mamuldür. Aşınmaya dayanıklı makine parçalarının üretiminde, hatta nükleer santrallarda da kullanılan bir mamulden bahsediyoruz. Bu yatırımımız yaklaşık 70 milyon dolara mal olacak. Yine bu tesiste doğrudan 250 kişiye de istihdam sağlamış olacağız.” diye konuştu.

Bandırma’daki Eti Maden İşletmeleri’nde önümüzdeki süreçte temeli atılacak tesislerle ilgili bilgiler de veren Dönmez, “Bununla birlikte Eti Maden’in buradaki yatırımları devam ediyor. Ferrobor fabrikamızın temelini de 17 Eylül’de, yani Bandırma’nın kurtuluş gününde atmayı planlıyoruz. Nasipse o da bir yıl içerisinde devreye alacağız. Yine bu yıl içerisinde lityum karbonat tesisimizin bir ünitesini de buraya tahsis ettik, onun da bu yıl içinde temelini atacağız. O da inşallah bir yıl içerisinde devreye girecektir. Lityum karbonat özellikle son yıllarda mobil cihazlarda, elektrikli otomobillerde çok yoğun bir şekilde kullanılan, elektriğin en ekonomik depolanabildiği pilin hammaddesidir. İlk pilot tesisimizi Eti Maden’in Eskişehir Kırka tesislerinde devreye almıştık. Şimdi artık endüstriyel ölçekte çok daha yüksek tonajlı üretim yapabilecek fabrikamız orada devam ediyor, 600 ton kapasiteli. Benzer şekilde buradaki fabrikalarımızda işlenen ve atılan, herhangi bir ekonomik değeri olmayan bu atıkları geri kazanmak suretiyle lityum karbonatı üretecek bir fabrikanın daha bu yıl içerisinde temelini atmış olacağız. Buradaki kapasitemiz de yıllık 100 ton olacak.” ifadelerini kullandı.

Eti Maden İşletmeleri’ndeki üretim ve ihracat rakamlarını da paylaşan Dönmez, “Bir de Borla ilgili bir iki hususun altını çizmekte fayda var. Geçtiğimiz yıl hem üretimde hem de ihracatta ETİ Maden İşletmeleri rekor kırdı. Yaklaşık 2,5 milyon tonluk bir satışımız söz konusu oldu. Bu sene de yine bu miktarların üzerinde bir üretim ve satış beklentimiz var. Bunu da inşallah yılsonu itibariyle gerçekleştiğini hep birlikte göreceğiz” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAfrika Kıtasında Boksit Madenciliği
Sonraki İçerikTungsten (Volfram)