Ülkemizin önemli maden firmalarından birisi olan ve gerçekleştirdiği bakır cevheri ihracatıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan Acacia Madencilik’in ihracat şirketi Gökırmak AŞ, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) düzenlediği “2022 Yılında En Çok İhracat Gerçekleştiren Firmalar” ödül töreninde iki kategoride ödül aldı.

Şirket, İMİB tarafından verilen “Metalik Madenler Arasında En Çok İhracat Yapan Şirket” unvanıyla birincilik ödülüne layık görülürken aynı zamanda “Türkiye Madencilik Sektöründe En Yüksek İhracat Gerçekleştiren Şirketler” kategorisinde ise üçüncülük ödülüne sahip oldu.

Acacia Maden İşletmeleri AŞ’nin iştiraki olarak 2021 yılında kurulan Gökırmak AŞ, şirketin dış ticaret işlemlerini yürütüyor. Şirket, Gökırmak Bakır Madeni’nde ürettiği bakır konsantresinin tamamını 2021 yılından itibaren Gökırmak AŞ üzerinden ihraç ediyor.

Gökırmak AŞ’den 260 Milyon Dolarlık İhracat Geliri

Acacia Maden İşletmeleri şirketinin üretime başladığı tarihten bugüne kadar gerçekleştirdiği 600 milyon dolarlık ihracatın yarıya yakını Gökırmak AŞ tarafından elde edildi. Gökırmak AŞ, kurulduğu günden bu yana ihracatını gerçekleştirdiği 170 bin ton bakır konsantresine karşılık toplamda yaklaşık 260 milyon dolarlık ihracat geliri elde etti.

Şirketin önümüzdeki yıllarda ihracat gelirlerinde beklediği artış Acacia Maden Genel Müdürü Sayın Zeki Sayılır tarafından şu şekilde ifade edilmişti “Kapasite artışlarımıza paralel olarak ihracat oranlarımızda da artışlar olacak. Kapasite arttırımı için yaklaşık 7 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdik. Bu vesileyle kapasitemizi 120 bin tondan 160 bin tona çıkardık. Bu yatırımın ardından yıllık ihracat gelirimizin 270 milyon doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAVOD, Maden Şirketini Satıyor
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi Firma Rehberi’nde Yerinizi Alın
Minik Madenci Dergisi / Madencilik Türkiye Rehber Satış Koordinatörü