Gübre Fabrikaları TAŞ (Gübretaş) tarafından 5 Haziran 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Koza Altın İşletmeleri AŞ ile Söğüt Altın Madeni sahasına ilişkin her türlü veri/data, analiz ve raporlar ile üçüncü kişilerle yapılan ve devri mümkün sözleşmeler dâhil olmak üzere bütün bilgi ve belgelerin tüm haklarının, KDV dâhil 33.040.000 TL bedelle Gübretaş tarafından satın alınmasına yönelik taraflar arasında bir satış sözleşmesinin imzalanması hususunda mutabık kalındığı kamuoyuna duyurulmuştu.

Gübretaş ve Koza Altın’ın ayrı ayrı gerçekleştirdikleri bilgilendirmeye göre konu ile ilgili görüşmeler tamamlanmış olup 7 Temmuz 2020 tarihinde sözleşmenin iki firma tarafından imzalandığı açıklandı.

2007 yılında imzalanan rödovans sözleşmesiyle işletme hakkı Koza Altın’a devredilen Bilecik’teki maden sahasıyla ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmemesi iddiasıyla Gübretaş tarafından, 2015 yılında söz konusu sözleşme feshedilmiş, feshe ilişkin taleplerin yerine getirilmemesi üzerine başlayan hukuki süreçte 27 Aralık 2018 tarihli duruşmada yerel mahkemenin Gübretaş lehine karar vermesi sonrasında davalı Koza Altın karara karşı Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yoluna başvurmuştu. 30 Aralık 2019 tarihinde şirketlere tebliğ edilen kararla dava Gübretaş lehine sonuçlanmıştı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikFatih Dönmez: “Eti Maden Gerçekleştirdiği Ar-Ge Çalışması Sonucu Lityum Üretecek”
Sonraki İçerikMAPEG, Uluslararası Siyanür Yönetim Kodunun Kullanılmasını Önemsediklerini Duyurdu