Havran-Tepeoba Mahallesi’nde 2010 yılında faaliyete başlayan Özdoğu İnşaat, ekonomik rezervi tüketilen bakır madeni sahasında çalışmalarını sonlandırdı. Rehabilitasyon işlemlerini 5 yıl içinde tamamlayacak olan firma daha sonra sahayı Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne teslim edecek. Firmadan yapılan açıklamada, “Buradaki faaliyetler sonlandı. Alanda iki adet havuz bulunmaktadır. Bir tanesi madencilik faaliyetlerinde kullanılmamıştır. Kullanılmayan ve açık alanda bulunan havuzda biriken su tamamen yağış sularıdır. Dolayısıyla burada herhangi bir yapılacak işlem yoktur. Diğer havuz ise maden üretimi için kullanılmıştır ve kesinlikle tehlikesiz niteliktedir. Bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda rehabilitasyon işlemi gerçekleştirilerek, doğaya kazandırılacak ve ağaçlandırma işlemleri için Orman Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilecektir. Ağaçlandırma bedeli Orman Bölge Müdürlüğü’ne yatırılmıştır. Firmamız çevreye duyarlı tavrını sürdürecektir.” denildi.

Maden sahasında etrafı tel örgüyle kapatılan göletteki su için analiz çalışmalarının ise sürdüğü bildirildi. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, maden firması tarafından gerekli rehabilitasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgenin tamamen teslim alınacağını söyledi. Havuzdaki suyun ise şu an için kesinlikle kullanılmadığı, tahlil sonuçlarına göre durumun değerlendirileceği bildirildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİMİB’den Doğal Taşta İhracatın Yıldızlarına Ödül
Sonraki İçerikYılmaden Holding, Kazak Tau-Ken Temir Şirketini Satın Alıyor