T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan yatırım teşvik istatistiklerine göre 2023 yılı Haziran ayında madencilik sektörü yatırım tutarı bir önceki aya göre yüzde 32,3 azalarak 755 milyon 721 bin lira oldu. Gerçekleştirilecek toplam yatırım sonucunda 251 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

Madencilik sektöründen 17 firmanın hak kazandığı toplam yatırım teşvik tutarı, tüm sektörlere gerçekleştirilen toplam teşvik tutarının yüzde 1,3’ünü oluşturdu.

Teşvik almaya hak kazanan 16 firmanın 12 tanesi kum kil ve taş ocakçılığı sektörlerinde hizmet verirken, 4 tanesi uranyum ve toryum cevherleri hariç; demir dışında kalan metal cevherleri madenciliği ve kömür sektörlerine hizmet veriyor.

Haziran ayında 1249 adet yatırım teşvik belgesi verilirken belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 69 milyar 821 milyon lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 32 bin 98 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

27 Yatırım Teşvik Belgesi İptal Edildi

Ayrıca, sabit yatırım tutarı 843 milyon 167 bin lira olan ve bin 26 kişinin istihdamı öngörülen 27 yatırım teşvik belgesi iptal edildi.

Bu dönemde, yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi alan 243 firmanın sabit yatırım tutarı 9 milyar 867 milyon lira, bu firmalarda istihdam edilen kişi sayısı da 12 bin 605 olarak gerçekleşti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYMGV Başkan Yardımcısı Hasan Yücel: “Madenler Sığınılacak Güvenli Limandır”
Sonraki İçerikOkullar Açılıyor. Minik Madenci Çocuklar İçin Hazır
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi