Eski Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, AK Parti Kayseri Milletvekili adayı Mahmut Gürcan ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan, Türkiye’nin yerli ve milli en önemli altın maden işletmelerinden Koza Altın İşletmeleri Kayseri Himmetdede altın madenini ziyaret etti.

Gürcan, Koza Altın İşletmeleri CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Çelik ve çalışanlarla bir araya geldi.

Koza Altın Büyük Güç

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre işletme sahasında incelemelerde bulunan Gürcan, sektörde yaşanan son gelişmeleri ve maden işletmelerinin faaliyetleri hususunda bilgi alırken, Koza Altın İşletmelerinin Türk ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın altın madenciliği noktasında belirlediği hedef için yapılan çalışmaları büyük bir gurur ve mutlulukla izliyoruz” dedi.

Gürcan, “Koza Altın İşletmeleri bizim için yerli ve milli bir güç kaynağı. Ortaya koyduğu başarılı çalışmalar nedeniyle CEO’muz Mahmut Çelik ve bütün çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Daha Önemli Atılımlar Olacak”

“Son olarak Kayseri Kaşköy projesinde devam eden çalışmalar neticesinde, 614 bin ons altın potansiyeli yeni keşif kaynak olarak açıklanması, bizleri daha da gururlandırdı” diyen AK Parti Kayseri Milletvekili adayı Gürcan, şu ifadeleri kullandı:

“Bütün bunlar işletmenin hem ülkemiz hem de Kayserimiz için ne kadar büyük bir şans olduğunu gösteriyor. Allah’ın izni ile Himmetdede tesislerinde başarı çıtası daha da yükselecek hem ekonomiye hem de istihdama yönelik daha önemli atılımlar olacak.

Türkiye yılda 130-160 ton altın ithal ediyor. Koşullar ve sektörün ortaya çıkarttığı projelerin ileriye doğru gitmesi için çalışıyoruz. Altın madenciliği endüstrisinin, madenler sayesinde sağlanan refahı, belirlenen bu sürdürülebilir kalkınma hedeflerini ve insani gelişmeyi desteklemek için kullanmak gibi bir sorumluluğu söz konusudur.

Hedef Yılda 100 Ton Üretim

Hepimiz, sorumlu bir şekilde yürütülen altın madenciliğinin sürdürülebilir kalkınmayı desteklemede önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi Türkiye’miz yer altı kaynakları açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor.

Yıllık 40 ton olan altın üretiminin 100 tona çıkarılması hedefini de inşallah yakalayacağız.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTroya Proses’ten ‘Madencilikte Dekantör Santrifüj Kullanımı’ Semineri
Sonraki İçerikDünyada ve Ülkemizde Kurşun Çinko Madenciliği
Minik Madenci Dergisi / Madencilik Türkiye Rehber Satış Koordinatörü