TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı ve UMREK Üyesi İbrahim Halil Kırşan TOBB Başkanı ve 6 Bakanın katıldığı “Sektörel Ekonomi Şurası”nda madencilik sektörünün sorunlarını dile getirerek çözüm önerileri konusunda ilgili bakanlardan talepte bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile 60 Sektör Meclis Başkanı’nın katılımıyla video telekonferans yöntemiyle 28 Kasım, Cumartesi günü Sektörel Ekonomi Şurası gerçekleştirildi.

Sektörel Ekonomi Şurası’nda söz alan TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı Kırşan, şuraya katılan bakanlara madencilik sektöründe devam eden sorunlara değinerek çözüm üretilmesini talep etti.

Kırşan, orman izin bedellerinin yüksek oluşunun projelerin fizibilitesini etkilediğini, orman izin alanı dışına taşma sonucu hapis cezalarının mağduriyet oluşturduğunu, zeytincilik yasası nedeniyle madencilerin 3 km mesafe koşuluna takıldığını belirterek orman izin ve ruhsat süreçlerinin çok uzamasının doğurduğu belirsizliğin maden projelerini olumsuz etkilediğini ve yatırımın önüne set çektiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sektörün önünü açacak şekilde aksiyon almasını talep etti. İş hukuku ve madencilik ihtisas mahkemelerinin yetersizliğinin sektörün önemli sorunlarından olduğunu ifade eden Kırşan, Adalet Bakanlığı’ndan bu konuda destek talep etti. Kırşan son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendiren linyit ve taşkömürü çıkarılan işyerlerinde yer altında çalışan işçilere ödenecek ücretin en düşük 2 asgari ücret olmasından kaynaklanan maliyet artışının devlet tarafından ödenmesinin 2020 yılı sonunda bitecek olması nedeniyle bunun uzatılmasını talep etti.

TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı Kırşan, yakın bir zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfi Elvan’ı da maden mühendisi olması hasebiyle sektör adına tebrik ederek kutladı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTMD’nin Düzenlediği Madenciler Günü Organizasyonu Bu Yıl Video Konferans Yoluyla Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 91. Sayısı Çıktı