Türkiye madencilik sektörü, 2020’nin ilk 11 ayında 3,79 milyar dolarlık maden ihracatı yaparken istihdamı ve ülke ekonomisine yaptığı katkı nedeniyle stratejik sektörler arasında madenin de yer almasını isteyen İMİB Başkanı Aydın Dinçer, “2021’e çok daha iyi bir hikayeyle gireceğiz” dedi.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre 197 ülkeye ihracat yapan sektör, 2020’nin ilk 11 ayında 3,79 milyar dolarlık ihracata ulaştı. Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan madenin daha fazla desteklenmesini isteyen sektör temsilcileri, İstihdama ve ihracata katkı sağlayan madenin stratejik sektörler arasında yer almasını talep ediyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, madenlerin hammadde ve enerji kaynağı olması sebebiyle imalat sanayisi başta olmak üzere bütün sektörlerde stratejik bir önemde olduğunu söyledi.

Türkiye ihracatından %2,6 pay alan sektörün Covid-19 ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi yeni bir yola girdiğine işaret eden Dinçer, şu bilgileri paylaştı: “%31 ile ana pazarımız durumunda olan Çin’de başlayan pandemi nedeniyle 2020’nin ilk dört ayında ihracatımızda düşüşler yaşadık. Ancak Haziran ayı ile birlikte biriken ve artan talepler nedeniyle yaşadığımız ihracat kayıplarını telafi etmeye başladık. 11 aylık ihracatımız 3,79 milyar dolar ve yıl sonuna kadar pozitife dönüşün devam etmesini bekliyoruz. 2020’yi 2019’a göre düşüşle kapatacağız ama 2021’e çok daha iyi bir hikayeyle gireceğiz. Pandemi, süreci iyi yönetenlere birçok fırsat kapısı açtı. Türkiye, coğrafi konumundan gelen üstünlüğünü güçlü lojistik altyapısı ve ulaşımdaki fiyat avantajı ile kendi lehine çevirebilir.”

Türkiye’nin 80 maden türü, 650 renk ve desende mermeri ve 150’yi aşkın doğal taş çeşitliliği ile maden zengini bir ülke olduğunu vurgulayan Dinçer, “Sahip olduğumuz bu zenginlikten dolayı dünya maden çeşitliliği sıralamasında 10’uncu sırada yer alıyoruz. Ekonomi ve istihdamdaki etkisi nedeniyle mutlaka stratejik sektörlerden biri olarak belirlenmesi ve daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Ülke ekonomisine dolaylı katkısı 40 milyar dolar olan Türk maden sektörü, doğrudan 150 bin, dolaylı olarak da 2 milyon insana istihdam alanı sağlıyor. 2019 ihracatımız 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2020’nin ilk 11 ayında ulaştığımız ihracat rakamı 3,79 milyar dolar oldu” dedi. Dinçer, temassız ticaret için hızla dijital çözümleri devreye aldıklarını belirterek, “Ülke ziyaretlerini sanal ticaret heyetleri olarak organize ettik, webinar, e-b2b görüşmeleri için sektör paydaşlarına alan ve platform açıp etkin kullanmaları noktasında destek sunduk.” şeklinde konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.