Türkiye’nin yer altı zenginliklerini ekonomiye kazandıran ve 2018 yılında ülkemize 4,7 milyar dolar döviz sağlayan madencilik sektörü daha katma değerli ihracat için İzmir Çeşme’de “Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde bir araya geldi. 2018 yılındaki ihracat rakamları ile ihracatın yıldızı olan 22 İzmir ve Manisalı maden ihracatçısı firma ödüllerine kavuşurken, sektör temsilcileri ayrıca sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya bütün başarıların iş birliği ve paydaşlık anlayışı sonucu ortaya çıktığını vurgulayarak madencilik ailesinde tüm konulara bu anlayışla yaklaştıklarını ve böylece sorunları daha kolay çözebildiklerini ifade etti. Son maden kanunu ile ilgili çekinceleri bir arada hareket ederek giderdiklerini, bu konuda birlikte hareket etmenin gücünü ispatladıklarını belirten Kaya, tüm paydaşlarımız ile sektörün menfaati için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmak için çalışıyoruz şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ekonomik kalkınması için ihracatın önemine vurgu yapan Kaya, katma değerli üretimi ve ihracatı artırmak için UR-GE, ticaret heyeti ve fuar katılımları gibi tüm faaliyetleri gerçekleştirdiklerini, önümüzdeki hafta 6-9 Mart arası Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen kentinde gerçekleştirilecek “Xiamen Doğaltaş Fuarı”na 73 firma ile katılım sağlayacaklarını ifade etti.

Maden sektörünün kamuoyunda olumsuz bir imajı bulunduğunu belirten Kaya, bu olumsuz algıyı yıkmak için çalıştıklarını söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de toplam orman alanlarının sadece %0,25’lik bölümü madencilik sektörüne tahsis ediliyor, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin %58’i ise madencilik sektörünün katkılarından oluşuyor. Madencilik sektörü doğaya zarar vermiyor aksine katkı sağlıyor. Bugünkü organizasyonumuzda da doğaya nasıl katkı sağlayabiliriz diye düşündük ve her katılımcı için Tema Vakfı’na bir fidan bağışlamaya karar verdik.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından bilgilendirme sunumları ile devam eden etkinlikte Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, EİB’in madencilik sektörü ile ilgili faaliyetleri ve güncel sektörel durum gibi konularda dinleyicileri bilgilendirdi. İşbırakmaz’ın ardından Türk Eximbank uzmanı Vural Gökar Koyun, ihracatın finansmanı hakkında bir sunum gerçekleştirdi ve krediler hakkında ihracatçıların sorularını yanıtladı. Türk Eximbank sunumunu, EİB Devlet Yardımları Şubesi çalışanlarınca Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan devlet destekleri hakkında bilgilerin paylaşılması ve eğitimci, yazar, danışman Serdar Çakır’ın “Dış Ticarette Değer Yaratma” konulu sunumları takip etti. Bilgilendirme sunumlarının ardından ödül törenine geçildi.

Etkinlikte 2018 yılında İzmir ve Manisa illerinde 2 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren 6 maden ihracatçısı, 16 doğaltaş ihracatçısı toplam 22 firma ödüllerine kavuştu. Ödüllerin takdimi Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Alimoğlu ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Faik Tokatlıoğlu gerçekleştirdi. Ödül töreninin ardından etkinlik gala yemeği ile devam etti.

Madencilik sektörü 2 milyon ve üzeri ödül alan firmalar:

İnter Abrasiv San. ve Tic. AŞ

İpm Endüstriyel Madencilik AŞ

Turkmex Çinko Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Harborlite Aegean Endüstri Mineralleri San. AŞ

Grafit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İpm İperlit Madencilik ve İnş. Ltd. Şti.

Doğaltaş sektörü 2 Milyon dolar üzeri ihracat yapan 16 Firma:

Dünya Taş İthalat İhracat Madencilik Ticaret AŞ

Olimar Madencilik İth. ve İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Vedat Zor Adamer Mermer Tedarik ve San. Tic.

Sezgin İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Babomar Mermer San. ve Tic. Ltd. Şti.

Direct Container İnşaat Doğaltaş İç Dış Tic. San. AŞ

İntertaş Dış Ticaret Limited Şirketi

İzko İç Ve Dış Tic. Paz. Ltd. Şti.

Huka Doğaltaş San. ve Tic. Ltd. Şti.

Arslanlar Taahhüt İnşaat Haf. Mad. San. Tic. Ltd. Şti.

Tolga Öner İnşaat Mermer Dış Tic. San. Ltd. Şti.

Nif Doğaltaş Dış Tic. Ltd. Şti.

Ludi Reis Mermer Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Olimar Dış Ticaret Anonim Şirketi

Doramar Mermer Dış Tic. Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Mavideniz İth. İhr. Paz. Tic. AŞ

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikDoğal Kaynaklar Proje Finans Oscarı TÜMAD’ın Oldu
Sonraki İçerikÇayeli Bakır’dan Çocuklar İçin Bilge Karınca Projesi