FKK Mining ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)’nde 3 farklı bölümden (İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Maden Mühendisliği) öğretim üyelerinin yer aldığı Trabzon Teknokent firmaları olan RETİNA ARGE (Dr. Öğr. Üyesi Uğur Şevik, Dr. Öğr. Üyesi Tolga Berber, Oğuzhan Başer, Doç. Dr. Ersin Yener Yazıcı, Prof. Dr. Oktay Celep) ve İNOVAS (Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Çakır, Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Yazgan) tarafından ortaklaşa yürütülen “Kauçuk Lifterbarlardaki Aşınmaların Gerçek Zamanlı Takibi Ve İleri Zamanlı Tahminine” yönelik proje çalışmalarında önemli bir aşama daha geçildi.

FKK Maden ve Mineraller Direktörü Ahmet Altuncu ile RETİNA ARGE ve İNOVAS uzmanları tarafından Eti Bakır Murgul İşletmesi cevher hazırlama tesisinde bulunan değirmenlerde yürütülen çalışmalarda, geliştirilen kablosuz aşınma takibi sistemine yönelik testler başarıyla tamamlandı.

Altuncu, projeyle ilgili olarak şunları ifade etti: “Madencilik süreçlerinde en yüksek enerji tüketimi öğütme aşamasında gerçekleşmektedir. Kauçuk astar ve lifter bar üretiminde dünya markası olan firmamız, Ar-Ge çalışmalarına büyük değer vermektedir. Madencilik süreçlerinde verimliliği arttırmak için dijitalleşmenin öneminin farkındayız. Bu doğrultuda öğütmede duruş maliyetlerinin azaltılması amacıyla aşınmayı anlık olarak ölçen “akıllı lifter bar” geliştirmek için madencilik ve dijital teknolojiler konusunda önde gelen bir üniversitemiz olan KTÜ ile birlikte Ar-Ge projeleri yürütüyoruz. Eti Bakır Murgul İşletmesinde yaptığımız çalışmalarda, geliştirmekte olduğumuz kablosuz aşınma takip sisteminin testlerini başarıyla tamamladık. Destekleri için Eti Bakır Murgul İşletmesi yetkilileri ve mühendislerine teşekkür ederiz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden İhracatçılarından Üniversite Öğrencilerine Asgari Ücret Kadar Burs
Sonraki İçerikKuyaş Yatırım Madencilik Sektörüne Giriyor
Bilgi-İşlem Destek, İletişim / Madencilik Türkiye Dergisi