Sürdürülebilirlik hedeflerinin önemli bir bölümünü çevresel etki ile işçi sağlığı ve iş güvenliğine dönük gerçekleştirilen çalışmalar oluştururken Tüprag bu çerçevede, Kışladağ Altın Madeni’nde kısa süre önce hem nakliye kamyonu operatörleri için bir yorgunluk yönetim sistemi hem de makinelerde denenmiş LNG-dizel hibrit teknolojisi kullanıma sundu.

Kışladağ’da üretim sürecinin önemli bir parçası olan maden nakliye kamyonlarına, operasyonları ve sürücü davranışlarını izleyen; sürücüyü olası yorgunluk veya azalan konsantrasyon konusunda uyaran bir sürüş güvenlik sistemi entegre edildi. Bu sistem sayesinde, nakliye kamyonu operatörlerinin güvende ve uyanık kalmasına yardımcı olmak ve gerektiğinde mola vermelerini teşvik etmek hedefleniyor.

Sistem, veritabanına işlenen sinyallerin yanı sıra operatöre bir uyarı sesi gönderiyor. Alarm algılandığında, durumunu değerlendirmek için operatörle iletişime geçiliyor. İkinci bir alarm algılanırsa operatör detaylı bir kontrol için sağlık ünitesine yönlendiriliyor.

Madencilik faaliyetlerinde, temiz ve ekolojik bir yakıt türü olan LNG kullanımı ise emisyonları yaklaşık %30 düzeyinde azaltıyor. Kışladağ’da gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilen verilere göre; dizel yakıt yerine % 85LNG ikamesi, yalnızca işletme maliyetinde tasarruf sağlamıyor, çevresel etki performansı yönünden de etkileyici sonuçlar yaratıyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTürk Kromunun Geleceği Parlak Gözüküyor
Sonraki İçerikDev Projelerin Yapı Taşı: Agrega