Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren altın arama ve üretim şirketi Ariana Resources, dördüncü çeyrek ile birlikte Kızıltepe Madeninde gerçekleştirilen 2018 üretim sonuçlarını paylaştı. Şirket tarafından yayınlanan raporda öne çıkan bilgiler şu şekilde oldu:

Kızıltepe Madeninde 2018 yılı boyunca 27.110 ons altın üretim gerçekleştirilirlerken 20.000 ons olan üretim tahmini 7.110 ons aşılarak beklenenden yaklaşık %36 fazla üretim gerçekleştirildi.

2018 yılının üçüncü çeyreğinde 7.556 ons olan altın üretimi yılın son çeyreğinde ise 7.517 ons olarak gerçekleşti.

Yılın son çeyreğinde tesiste 49.717 ton cevherin işlemden geçti ve ortalama tenör ise 5,23 g/t oldu.

Açık ocaktan son çeyrekte 63.760 ton üretim gerçekleştirilirken ortalama tenör ise 4.53 g/t oldu. Aynı dönemde taşınan toplam materyal ise 719.370 ton oldu.

31 Aralık itibari ile sona eren dönemde altın kazanımı oranı ise %91,6 olarak paylaşıldı.

Madenin geride bıraktığımız yılki performansını değerlendiren Ariana Resources Genel Müdürü Kerim Şener konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“2018 yılının son çeyreği şirketimiz adına önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. Şirketimiz bu yıl için belirlediğimiz üretim öngörüsünden önemli miktarda daha fazla üretim gerçekleştirdi. Bu gelişme, önemli bir bölümü 2019 yılında yapılacak olan 33 milyon dolarlık sermaye geliştirme kredisinin geri ödemesinin olduğu zamana denk geldi. Geçtiğimiz yıl ortaklığımız, değirmen kapasitesini yıllık 200.000 tona çıkarmak da dahil olmak üzere, her çeyrek üzerine koyarak, birçok başarıya imza attı. Tüm bu olumlu gelişmelerin devam etmesini bekliyoruz. Bu fırsattan istifade ederek çalışmalarını ortak iştirakimize adayan ekibimize ve ortağımız Proccea Construction’a yıl boyunca gösterdikleri dikkat ve hassasiyet için teşekkür etmek istiyoruz.

2019 yılına ayaklarımızı yere sağlam basarak başladık. Hakkında büyük heyecan duyduğumuz 2019 yılı için belirleyeceğimiz üretim tahminlerimizi de yakın zamanda yayınlayacağız.“

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.