ODAŞ Elektrik Üretim AŞ’nin iştiraki firmalardan Anadolu Export Maden Sanayi Ticaret AŞ ve Suda Maden AŞ, uhdelerinde bulunan ve değerli metal rezerv/kaynak arama çalışmalarını yürüttüğü Kütahya ve Uşak bölgesindeki 5 ruhsatıyla, değerli metal potansiyeli bulunan diğer bölge ruhsatlarını daha kapsamlı ve verimli şekilde beraber işletebilmek için “Maden Bölgelerine ve Ruhsatların Taşınmasına İlişkin Yönetmelik” kapsamında Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne altın ve gümüş maden bölgesi ilan edilmesi için başvuru yapılması konusunda yönetim kurulu kararı alındığını açıkladı.

Diğer taraftan; ÇED raporunun olumlu sonuçlandığı Karaağaç ruhsatındaki altın ve gümüş değerleri, özel bir danışmanlık şirketi tarafından yapılan metalürjik çalışmalar sonucunda yayınlanan raporda da belirtildiği üzere yığın liçinin 65% (Au) ve 51% (Ag) kurtarma (recover) oranlarıyla metal 348.150 ons /167.486 ons Altın (Au) ve 2.832.036 ons / 1.255.604 ons Gümüş (Ag) çıkarsanmış (inferred) / gösterilmiş (indicated) kategorisinde tespit edilmiş rezervin mevcut 1.280 dolar/ons Altın (Au) ve 15 dolar/ons Gümüş (Ag) fiyatlarıyla toplam altın ve gümüş rezervinin bugünkü TL karşılığı 1.699.839.289 TL çıkarsanmış / 813.287.325 TL gösterilmiş kategorisinde rezerv gelirine denk gelecek olmasından yola çıkarak, ara sondajlarla gösterilmiş (indicated) ve ölçülmüş (measured) miktarlarının arttırılması için Suda Maden AŞ uhdesindeki Cebrail ve Uğurluca sahalarındaki ilave altın kaynaklarının da söz konusu rezerv ile beraber değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda, Şirketin 01.11.2018 tarihli özel durum açıklamasında Şirketin büyüme sürecine yönelik olarak kamuoyu ile paylaşılmış opsiyonlardan biri olan iştiraki Anadolu Export bünyesindeki altın sahalarına yönelik stratejik finansal ortaklık ya da varlık satışı ile ilgili değerlendirmenin mevcut durum itibariyle askıya alınmasına karar verildiği öğrenildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı Yayımlandı. Maden Sektörüne 3 Milyon Euro…
Sonraki İçerikKızıltepe Madeninde Altın Üretimi Tahminlerin %36 Üstüne Çıktı