Koza Altın

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), “2019 Vergilendirme Dönemi Kurumlar Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 Sıralaması”nı açıkladı. GİB tarafından verilen bilgiye göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetiminde bulunan Koza Altın İşletmeleri AŞ, 2019 yılında Kurumlar Vergisi sıralamasında Türkiye 13’üncüsü oldu. Faaliyetlerindeki başarısını tahakkuk eden vergiyle de taçlandıran Koza Altın’ın 512 milyon 639 bin 149 TL vergi ödeyeceği kaydedildi.

Sırlamada 13. olarak kırdıkları rekorun kendilerini onurlandırdığını belirten TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Kurumlar Vergisi sıralamasında Koza Altın’ın önünde bulunan kurum ve kuruluşların Türkiye’nin ‘en büyükleri’ olduğunu işaret ederek Koza Altın’ın vergi sıralamasında bu devlerin hemen arkasında yer almasının gurur verici olduğunu kaydetti.

Koza Altın İşletmeleri AŞ’nin halka açık bir şirket olması sebebiyle kırılan vergi rekorunun, şirkete ortak olan on binlerce küçük yatırımcı açısından da çok önemli olduğuna dair inancını dile getiren Gülal, “Her zaman dediğimiz gibi, şirketlerimizi milletin emaneti olarak görüyor ve tabiri caiz ise gözümüz gibi bakıyoruz. Bu özen ve itinanın sonucudur ki, devraldığımız şirketlere değil irtifa kaybettirmek, onları zirveye taşıyoruz. Bu sebeple, yönetimimizde bulunan iki şirketimizin birden ilk 100’e girmesi çok önemli ve anlamlıdır. Dün terörü finanse eden şirketlerin bugün vergi sıralamasında rekortmen olması bizim için onur ve bahtiyarlıktır.” dedi.

Maliye binalarının girişlerinde görülen “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” sözünü hatırlatan Gülal, “Bu söz, her zaman beni çok etkilemiştir. Ancak içinden geçtiğimiz süreci göz önüne aldığımızda daha da önem kazanmıştır. Bugün dünya Covid-19 salgını başta olmak üzere ekonomik, siyasal ve sosyal çalkantılar sebebiyle adeta yangın yerine dönerken, Türkiye’miz bütün zorluk ve sıkıntılara rağmen bir barış ve güven adası konumundadır.” cümlelerini kullandı. TMSF Ailesi olarak bakış açıları ve üstlendikleri sorumluluk hakkında Gülal şu cümleleri kullandı: “Bu ortam içinde bizlere düşen, vergilerimizi vererek kazancımızı helal ettirmek ve devletimize destek olmaktır. Biz TMSF Ailesi olarak vergi ve kazanca böyle bakıyoruz.”

TMSF’nin yönettiği şirketlerin devralındığı tarihten itibaren aktif büyüklüklerinin yüzde 64 artışla 70 milyar TL’ye, öz kaynaklarının ise yüzde 63 artışa 29,5 milyar TL’ye ulaştığını vurgulayan Gülal sadece 2020 yılı sonunda şirketlerin cirolarının 35 milyar TL, dönem kârlarının ise 3,5 milyar TL olarak gerçekleştiğinin bilgisini verdi. Gülal bununla birlikte şirketlerde toplam 40 bin 589 kişinin istihdam edildiğinin altını çizdi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.