Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Lidya Madencilik, Kazakistan’da bulunan South-Moiynty altın sahasının hisselerinin tamamını satın almayı planlıyor.

Astana Times’ın haberine göre, sahibi Kazakistan Hükümeti olan Samruk Kazyna  şirketinin iştiraki olan ve sahayı elinde bulunduran Tau-Ken Samruk şirketinin South-Moiynty altın sahasının satışı ile ilgili bir ilan yayımlanmasının ardından, Türkiye’de altın sahaları geliştirme konusunda tecrübeli Lidya Madencilik, proje için tek teklif sunan firma oldu. İki şirket arasında Eylül 2017’de başlayan görüşmeler, Ağustos 2018’de iki şirketin şartlarda anlaşmaya varması ile sona ererken iki şirket arasında Tau-Ken Samruk Yönetim Kurulu Başkanı, Kanat Kudaibergen ve Lidya Madencilik CEO’su Mustafa Aksoy’un katılımıyla bir mutabakat zaptı imzalandı.

Tau-Ken Samruk şirketinin saha ile ilgili paylaştığı bilgilere göre South-Moiyiv altın sahası üzerindeki jeolojik keşif çalışmaları 2015-2016 döneminde tamamlandı ve Haziran 2017’de, Tau-Ken Samruk, sahada gerçekleştirilecek detay arama çalışmaları için yer altı kullanım izni aldı. Bu tarihten itibaren sahada daha fazla araştırma yapmayı bırakan şirket, yatırımcı arayışı içerisindeydi.

Şirket tarafından sahadaki cevherleşmenin yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına 11 noktada numuneleme ve sondaj çalışmaları yapılırken bu çalışmalarda 0,5 ila 20 m kalınlığa sahip damarlar, 0,5 g/t ila 126,9 g/t arasında altın içeriğine sahip numuneler ve 1,38 g/t ila 9,73 g/t arasında ortalama tenöre sahip örnekler tespit edildiği belirtildi. Belirlenen cevher alanları için kaynak kestirimi çalışmaları sonucunda şirket sahada  ortalama 3,1 g/ton altın içerikli 8,4 tona eşdeğer altın kaynağı olduğunu tespit etti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYMGV’den Eğitim Semineri Duyurusu
Sonraki İçerikAmasra’da Yeni Eylem…