T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, atıl durumda bulunan ve tarıma elverişsiz olan 300 milyon m² hazine arazisinin enerji üretimi amacıyla kullanıma sunulacağını açıkladı. Rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurularak ekonomiye kazandırılacak bu arazilerde 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretilecek.

Proje kapsamında 41 ilde 160 milyon m2 arazi ilana çıkarken, 140 milyon m2 arazinin daha ilana çıkması bekleniyor.

Kendi ihtiyaç duydukları elektriği üretmek amacıyla maden ve jeotermal işletme ruhsat sahipleri, sanayiciler, kamu ve özel hizmetler sektöründe yer alan kişiler ile tarımsal faaliyetlerde bulunan kişiler projeye başvurabilecek. Yatırımcılara 1 yıl ön izin verilirken yükümlülükler yerine getirilirse 29 yıla kadar kullanım imkanı sağlanacak.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikDünya Tünelcilik Sektörü İstanbul’da Buluşuyor
Sonraki İçerik“Altın Üretimine Dair Bilgimiz – Algımız – Yargımız” Kitabı Çıktı