Bir eksenel fana baktığımızda ana parçaları, elektrik motoru, motor mili üzerine monte edilmiş pervanesi ve silindir fan gövdesidir. Dolayısı ile hareketli parçalar, elektrik motor mili (ve rotoru), elektrik motorun iki adet rulman yatağı ve bir adet pervanedir. Görülen döner parçalar sadece mil ve pervanedir. Dolayısı ile bir bakımcı gözüyle çalışan eksenel fana dışarıdan baktığımızda görsel olarak kontrol edilecek çok fazla bir şey bulamayız. Yaptıkları iş nedeniyle bakım amaçlı olarak durdurulma imkânları çok sınırlıdır. Bu nedenle fan bakımlarında durum izleme teknolojileri öne çıkmaktadır.

Fanların, depolanması, nakliyesi, montajı, kurulacakları zeminin uygunluğu gibi konular fanların verimli çalışması için kritik konulardır. Tüm bunların doğru yapılması kaydıyla dahi fanların sıklıkla, gözle/kulakla ve elbette gerekli cihazlarla kontrolleri yapılmalıdır.

Fan bakımlarının beklenen faydayı sağlaması için öncelikle işletme şartlarına uygun bir fan seçimi yapılması ve aynı zaman da kalitesinin yeterli olması gerekmektedir. Fanların sahada yerinde montesi ve devreye alınmasının doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Fan montajında yapılacak hataların sonradan giderilmesi uzun ve sancılı bir süreç olabilir. Örneğin fan uygun olmayan şekilde temele montaj edilirse, oluşacak titreşim sorunları ciddi sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle ekipmanın devreye alınması son derece ciddiye alınması gereken bir konudur.

Alfer Mühendislik uzmanları montaj, devreye alma, bakım ve satış sonrası hizmetler kapsamında bulunan süreçlerde sahada bulunarak gerekli görülen tüm eğitim faaliyetlerini de koordine etmektedir.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 96. sayı 36. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikRüstem Çetinkaya, İMİB Başkan Adaylığını Açıkladı
Sonraki İçerikMAPEG’ten 4 Yeni İhale