Uzun süredir sektörde eksikliği hissedilen ve bir işveren sendikası olan ‘Maden Sanayicileri Sendikası (MASS)’ kuruluş işlemlerini tamamlayarak ilk Yönetim Kurulu toplantısını 16 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdi.

İlk toplantı sonucunda Maden Sanayicileri Sendikası Yönetim Kurulu görev dağılımı şu şekilde oldu:

  • Başkan Vekili: Naci İLCİ (İLTAŞ İnşaat, Gıda, Madencilik, Tekstil, Elektrik, İth. İhr. San. Tic. AŞ),
  • Başkan Vekili: Hüseyin ACAR (HESTAŞ Beton Madencilik San. Tic. AŞ),
  • Üye: Turgut ÇOPUROĞLU (MARMOTEK Madencilik Sanayi Tic. AŞ)
  • Üye: Cengiz ESENDEMİR (ATIL-AL Madencilik Ltd. Şti)
  • Üye: Celal KOLOĞLU (HİDRO-GEN Enerji İthalat İhracat Dağıtım ve Tic. AŞ),
  • Denetim Kurulu Başkanı: Mehmet HATTAT (HATTAT Enerji ve Maden Tic. AŞ)
  • Denetim Kurulu Üyesi: Mehmet ERTÜRK (ÇAYIRHAN Elektrik Üretim ve Madencilik AŞ)
  • Sendika Genel Sekreteri: Maden Y. Mühendisi Halim DEMİRKAN

Sendikanın, işçileri sendikalı olan işverenlerin toplu iş sözleşmeleri esnasında işverenle personel arasındaki ihtilaflarda, kuracağı arabulucuk organizasyonu ile mahkemelerin iş yükünü azaltacak bir fonksiyon görmesi hedefleniyor.

Sendikanın diğer bir işlevi olarak da mevzuat düzenlemelerinde ILO sözleşmeleri gereği Çalışma Bakanlığının işçi sendikaları ile birlikte resmi paydaşı olması öne çıkıyor. Bu özelliği ile sektörün sorunlarının çözümünde etkin çaba göstermesi bekleniyor.

Sendikanın kısa, orta ve uzun vadeli planlarında ise halkımız nezdinde madenciliğe karşı oluşan olumsuz bakışın düzeltilmesi için çaba göstermek de bulunuyor.

Maden Sanayicileri Sendikası; Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Caddesi No:2 B Blok NO:14 Kat:6 Çankaya-ANKARA adresinde faaliyetlerine başlamıştır.

MASS Genel Sekreteri Maden Y. Mühendisi Halim DEMİRKAN tarafından kaleme alınan “Türkiye Madenciliğinde Sendikalaşma” başlıklı makaleye Madencilik Türkiye Dergisi’nin 67. sayısının 80. sayfasından ulaşabilirsiniz. Makale için lütfen tıklayınız: 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYerli ve Milli Maden Ekipman ve Teçhizatları İstişare Toplantısı TOBB’de Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikZonguldak’tan Acı Haber Geldi