Son yıllarda madencinin belini büken, yatırımların önüne en büyük engel olarak çıkan orman mülkiyet bedelleri, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (coronavirüs) salgını sonrası yavaşlama eğilimine giren madencilik sektörünü daha da yormaya başladı. Sektörün temsilcilerinden edinilen bilgilere göre normal şartlarda da çok ağır olan orman mülkiyet bedelleri salgın nedeniyle sıkıntı yaşayan maden üreticileri için büyük sıkıntı oluşturuyor. Sektörün talebi ise bu bedelin 6 ay ötelenmesi…

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel konuyu sadece kendi üyeleri açısından değil tüm maden üretimi noktasında değerlendirerek “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüs salgınının neden olduğu olumsuz tablonun etkisi altındayız ve madenlerde üretim faaliyetlerimizi güç koşullarda sürdürüyoruz. Bu zor şartlardan ekonomimizi ayakta tutarak çıkacağımıza inanıyoruz. Bu bağlamda üretime destek verilmesinin ülkemiz için ne kadar önemli olduğu ortadadır.” dedi.  

Yücel madenlerde üretim faaliyetlerinin aksamadan sürdürülebilmesi adına madencilik ve taş ocakçılığı hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükelleflerden alınan orman mülkiyet bedellerinin Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere altı ay süre ile ertelenmesini talep ettiklerini ve bu taleplerini 28 Mart 2020 tarihinde Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’e ilettiklerini aktardı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikWeir Minerals’den Son Teknoloji Kauçuk Çözümler
Sonraki İçerikMAPEG Daire Başkanlıklarının İşleyiş ve Yapısında Değişiklikler Yapıldı