Ekipmanların aşınma direnci hem maden hem de agrega operatörleri için önemli bir faktördür. Düşük aşınma ömrü, artan bakım gereklilikleri ve ekipman arızası sebebiyle arıza süresinin artmasına ve üretilen iş hacminin azalmasına sebep olabilir.

Ekipmanın kauçuk astarı hem ince hem de aşındırıcı materyallere karşı yüksek ölçüde dirençli olduğundan, aşınma ömrünü de önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca çok çeşitli endüstriyel ekipmanlara da uygulanabilir.

Weir Minerals olarak, pompa, hidrosiklon, hortum, boru, valf ve diğer işleme ekipmanlarının astarları konusunda uzmanız. Mevcut olan çeşitli birleşenlerimizle birlikte, kauçuk astarlarımız çok çeşitli uygulamalar için özelleştirilmiş çözümler sunmak için gerekli birikime sahiptir.

Ekipmanın astarlanması için kullanılan kauçuğun tipi ve kalitesi en önem verdiğimiz husustur. Bunun için de çeşitli materyallere, ekipmanlara ve uygulamalara uyumlu farklı bileşen serileri geliştirdik.

En popüler bileşenimiz Linatex® Premium kırmızı kauçuk. 1923’ten beri üstün aşınma direnci ile ün kazanmıştır. Uzun elastomer moleküler yapısını korumak için sıvı faz üretim işlemlerini kullanmasıyla diğer kauçuklardan farklı bir noktadadır. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, diğer kauçuklar kürleme sürecinde kauçuk elementler parçalanmadan önce öğütülür ve karıştırılır. Kapsamlı araştırmalar sonrasında pazarda benzer uygulamalar için, doğal olarak üretilmiş ve kauçuk astarlamada endüstride lider olan Linatex® Premium kauçuktan üstün başka bir ürün bulunmamıştır.

Ayrıca, sipariş üzerine farklı uygulamalar için özel olarak tasarlanmış ve formüle edilmiş yüksek kaliteli kauçuk bileşenler de üretiyoruz. Bunlar arasında; ıslak ve kuru ‘kes ve parçala’ direncinin önemli olduğu daha zorlu yüksek etkili uygulamalar için Linard®; kimyasal ve asidik uygulamalar için Linagard®; değirmen astarı uygulamaları için Vulco® R63 ve R67 bileşenleri; kalıplanmış pompa ve hidrosiklon astarlar için R55 serisi ve petrollü kum endüstrisi için R Wales® VN72 bileşeni bulunuyor.

Kauçuk Astarın Temel Faydaları

Birinci sınıf kauçuk ürünlerimizin doğal aşınma dirençli özellikleri, ekipmanın temel malzemesini aşınmaya karşı korur.

Bu, dünyadaki tüm fabrikalarda karşılaşılan bir durumdur. Örneğin, kauçuk ile kaplanmamış, yüksek aşınma sulu karışımı aktaran çelik bir borunun bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde aşınma olasılığı yüksekken, Linatex® Premium kauçukla astarlanmış olanlar için bu süre on iki ay ya da daha uzun bir süre olacaktır. A05 gibi bir materyal kullanarak bir borunun ya da hortumun kullanılması mümkünken, pompa astarlarının üretilmesi için krom alaşım kullanılması zorlu ve masraflı olacaktır. Kauçuk değiştirilebilir olduğundan ve ekipman da defalarca astarlanabileceğinden, ürünün kauçuk astarlı çelikten üretilmesi ideal bir alternatiftir.

Seramik gibi alternatif ekipman astarları sunulmuş olsa da çoğu uygulamada kauçuk kullanmak daha elverişli ve ucuzdur. Seramik astarların kurulması daha çok zaman alır ve birçok müşteri de sözü geçen faydalarından dolayı kauçuk kullanmak istemektedirler. Seramikler, kauçuk bileşenler için uygun olmayan yüksek hidrokarbon ve keskin kömür parçacıkları nedeniyle kömür işleme gibi spesifik uygulamalar için daha uygundur. Seramik sınıfı önemli bir aşınma ömrü faktörüdür. Bu nedenle en uygun aşınma çözümlerinin sunulması için çeşitli alüminyum ve sinterlenmiş silikon karbür seramikleri sunuyoruz.

Linatex® kauçuk uygulamaların 100. Yılına yaklaşırken, daima kauçuk bileşenlerin aşınma ömürlerini uzatacak çözümler arıyoruz. İnovasyonla ilerlerken, direnç aşınma ömrünü artırmak için seramik ve beyaz demiri Linatex® kauçuk elastomerlerle birleştirmek de dahil olmak üzere astarlama için yeni yaklaşımları araştırıyoruz. Özellikle bir saha testinde görülen etkileyici gelişmeler, saha koşullarında bunun uygun bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır.

Poliüretanla astarlanmış bir boruyu Linatex® kauçukla tekrar astarladığımızda, aşınma ömrünün 8’den 20 haftaya yükseldiğini gördük. Bununla birlikte, bir adım öteye gidip formüle seramik eklediğimizde ise aynı uygulama için aşınma ömrünün 28 haftaya çıktığını gördük.

Kapsamlı araştırmalarımız ve deneylerimizle, operatör uygulamaları için en yüksek performans göstergeli bileşenleri sunuyoruz.

Her Şey Hizmet İçin

Bu, sadece malzemelerle ilgili değil; biz müşterilerimize kurumlarında ya da sahada kauçuk astarlama yapma kapasitesiyle birlikte gelişmiş bir hizmet sunuyoruz. Dünyanın her yerindeki kauçuk üretim tesislerimiz üst düzey deneyime sahip kauçuk uygulama ekiplerimiz sayesinde, müşterilere kısa ya da uzun süreli ihtiyaçları doğrultusunda anahtar teslim kauçuk astar uygulama çözümü sunar.

Bunları uygulamak için özel olarak eğitilmiş kauçuk astar uygulayıcılarımız, müşterilerimizin ekipmanlarının ustaca astarlanması ve uzun ömürlü olması için eşsiz bir bilgi birikime ve teknik yeteneklere sahiptir. Bu uygulayıcılar, uygulamaları yapabilmek için üç yıllık bir eğitim programından geçerek kendi geliştirdiğimiz aşındırıcıları, standartları ve metotları uygulayabilir.

Bu yıl, eğitime dahil edeceğimiz kauçuk astar uygulayıcılarımızın ve hortum kurulumcularımızın sayısını artırmayı ve kauçuk astar uygulayıcısı eğitim programımızı genişletmeyi planlıyoruz. Bu, dünyanın her yerindeki müşterilerimizin en iyi kauçuk astar çözümlerini almalarını sağlayacak.

İhtiyaç olan her yer ve zamanda her şekil ve boyutta ürünlerin astarlanabilmesi ile birlikte, dünyanın her yerindeki müşterilerimizin eşsiz ihtiyaçlarını karşılamak için özel kauçuk astar çözümleri sunuyoruz. Sahanızda size nasıl yardım edebileceğimizi öğrenmek isterseniz +90 216 688 16 06 numaralı telefon ve +90 216 688 13 03 fax numaralarından yerel ekibinizle iletişime geçebilirsiniz.

 www.global.weir

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMAPEG İhaleleri Ertelendi
Sonraki İçerikMadenciler Orman Mülkiyet Bedellerinin 6 Ay Süre ile Ertelenmesini Talep Ediyor