2021 yılı Eylül ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel Ticaret Sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Eylül ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %30 oranında arttı ve 20,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2021 yılı Eylül ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %38,8 oranında artarak 584 milyon 371 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,8’ini karşılamış oldu.

Madencilik sektörü ihracatı Eylül ayında 2021 Ağustos ayına göre ise artış yaşadı. Ağustos ayında gerçekleşen ihracat 509 milyon 21 bin dolar olurken Haziran ayında %14,8’lik artış gerçekleşti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un kamuoyuna yapılan açıklamada; “İhracatımız, geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre yüzde 30’luk artışla 20,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Yani Cumhuriyet tarihimizde ilk kez aylık bazda 20 milyar dolar eşiğini aşmış bulunmaktayız. Ayrıca son 12 aylık ihracat değerimiz 212,2 milyar dolarla yeni bir Cumhuriyet rekoru kırmayı başarmıştır. Bu değerle yıl sonu Orta Vadeli Program (OVP) hedefimiz olan 211 milyar doların da üzerine çıkmış oluyoruz. Bu, ihracat anlamında elde edilmiş çok büyük bir başarıdır. Bu başarı hikayesinin artarak devam edeceğine ve büyümeyi kalıcı kılacağına inancım tamdır.

İthalatımız, Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 12 artışla 23,4 milyar dolar olmuştur. Ocak-Eylül dönemi ithalatımız, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 193,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Şu hususun memnuniyetle altını çizmek isterim ki 2021 yılı Eylül ayında gerçekleşen 44,2 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi en yüksek aylık dış ticaret hacmidir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikCengiz Holding, Azerbaycan’da Maden Arayacak
Sonraki İçerikKırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzayev MASİS’e Ziyarette Bulundu