Madencilik sektörünün önemli sivil toplum kuruluşlarından (STK) birisi olan ve gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalarla adından sıklıkla söz ettiren Madencilik Sektöründe Kadınlar Derneği (Women In Mining Turkiye) Yönetim Kurulu Başkanı Banu Çolak ile Dernekleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Pandemi döneminde, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde 9 güçlü kadınının gönül birliği ile karar verip kurduğu derneğin, günden güne gençlerin sayesinde adım adım büyümeye devam etiğini belirten Çolak, 2023 Temmuz ayında yapılan Genel Kurul sonucu Başkan seçildiğini belirtti. Çolak, başkanı olduğu Yönetim Kurulu’nun şu isimlerden oluştuğunu söyledi: “Başkan Yardımcısı Merve Bozdemir, Sayman Şebnem Özbek, Genel Sekreter Mediha Kılıç, Yönetim Kurulu üyesi olarak Kübra Tuna.”

Derneğin dünyada madencilik sektörüne büyük hizmetlerde bulunan önemli isimler ile birlikte eğitimler, workshoplar düzenleyerek ve çeşitli projelerde yer alarak hedeflerini büyüttüğünü aktaran Çolak, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ile birlikte yürüttükleri ‘Geleceğin Cevheri’ projesinin bunlardan bir tanesi olduğunu ifade etti.

Dernek olarak en büyük hedeflerinden birisinin, tüm dünya ülkelerinde global olarak hizmet veren diğer Women In Mining komitelerini Türkiye’de ağırlamak olduğunu dile getiren Çolak, “Madenciliğin tüm alanlarında ülkemize fayda sağlayacak projelere imza atmak istiyoruz” dedi.

Hayatın olmazsa olmazı madencilik için, önemli gelişmeleri yakından takip edebilecekleri paneller ve büyüyen dijitalleşme çağında öncü olan projelerde Dernek olarak yer almak istediklerini sözlerine ekleyen Çolak, “Bu da Dernek olarak başka bir hedefimiz. Bunun hedef için Kanada, ortak çalışmayı isteyeceğimiz ülkelerin başında geliyor.” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 113. sayı 130-132. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 113. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikEskişehir’de Madenciler Kendini Yer Altına Kapattı