Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Koyunağılı köyünde bulunan yer altı kömür madeninde işçiler, maaş ve diğer alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle kendilerini maden ocağına kapatarak eylem yapmaya başladı.

Bir haftadır devam eden eylemin öncesinde 250 işçinin ücretsiz izne çıkarılmaya zorlandığını söyleyen bir maden işçisi; “Geriye kalan arkadaşlarımız ise maaşlarını zamanında alamadılar. Bu süreçte bu ücretsiz izin sürecine dayanamayıp işten ayrılan arkadaşlarımıza da vaat edilen kıdem tazminatları ödenmedi. O günden bugüne kadar bu şartlara katlandık. Sendikamız öncülüğünde yönetime başvurduk. Sendikamız birçok görüşmeler yaptı fakat olumlu neticeler alınmadı. Pazartesi gününden itibaren vardiya sonlarında evlerimize gitmek yerine oturma eylemi yaprak hak aramaya başladık. Bundan da bir netice alamadığımız için sendikamız öncülüğünde yer altında eylem kararı alınmıştır. Bu karara uyarak bizler de haklarımızı alabilmek için sonuna kadar bu eylemi devam ettirmeyi düşünüyoruz” sözleri dile getirildi.

Maden işçileri hakları olan kıdem tazminatlarını, sendikal haklarını yedinci ve sekizinci ayda yer üstü olarak yatırılacağı söylenen maaşlarının yer altına göre ödenmesini talep ederken açlık eylemine de başlayan bazı madencilerin fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı öğrenilenler arasında.

Konuyla ilgili olarak Doruk Madencilik tarafından yapılan basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektöründe Kadınlarımız ile Birlikte Daha da Güçlüyüz
Sonraki İçerikTürk Şirketten Afganistan’a Maden Yatırımı
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi