2020 yılı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Mayıs ayında bir önceki aya göre %10,84 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla %40,88 oranında azalarak 9 milyar 964 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2020 yılı Mayıs ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %40,5 azalarak 458 milyon 634 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,7’sini karşılamış oldu.

Yılın ilk 5 ayında (Ocak-Mayıs) gerçekleşen maden ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %15,1 azalırken 1 milyar 538 milyon 133 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın aynı döneminde (2019 Ocak-Mayıs) ihracat rakamı 1 milyar 810 milyon 752 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Ticaret Bakanlığı kamuoyuna yaptığı açıklamada; Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının ekonomik yansımalarının Mayıs ayında da sürdüğünü belirtirken salgının ihracatı da negatif yönde etkilemeye devam ettiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde yaşanan eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri Nisan ayında olduğu gibi Mayıs ayı ihracatımızda görülen düşüşün ana nedeni olmuştur. Avro bölgesinin GSYİH’sı ilk çeyrekte %3,8 oranında daralmış olup, bu rakam çeyreklik bazda verinin açıklandığı 1995 yılından bu yana görülen en yüksek oranlı küçülmeye tekabül etmektedir. Benzer şekilde ABD ekonomisinin de aynı dönemde beklentilerin de ötesinde %5 oranında daraldığı açıklanmıştır.

Buna ilave olarak, Mayıs ayında takvim etkisinin de ihracatımızı ve dış ticaret hacmimizi olumsuz şekilde etki yaptığı görülmektedir. Nitekim 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ramazan Bayramı, sokağa çıkma yasakları ve hafta sonu tatilleri ile birlikte göz önünde bulundurulduğunda 2019 yılı Mayıs ayında 22 gün olan hafta içi iş günü sayısı 16 güne gerilemiştir. Buna karşılık, hafta içi çalışma günü esas alındığında Nisan ayındaki ortalama günlük ihracat rakamının Mayıs ayında %28,8 oranında arttığı görülmektedir.

GTS’ye göre en yüksek ihracatın gerçekleştiği 2019 yılı Mayıs ayına göre düşüş gösteren ihracatımızın hem dünyada hem de ülkemizde Haziran ayı itibarı ile kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte yeniden toparlanma sürecine girmesi beklenmektedir. Bu toparlanma sürecine, Bakanlığımızca başlatılan, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuar organizasyonları ve destekleri gibi dijital ekonomi politikaları ve alternatif ulaşım güzergâh ve taşıma yöntemleri gibi lojistik politikalarıyla yoğun ve etkin biçimde katkı verilmeye devam edilecektir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSTK Başkanları Covid-19’un Sektöre Etkilerini ve Süreci Değerlendirdi
Sonraki İçerikÖksüt Altın Madeni’nde Ticari Üretime Başlandı