Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı (EMİB) Mevlüt Kaya, Türk Hava Yolları’nın Çin’in Guangzhou şehrine uçuşları başlattığını belirterek, “Şu anda Guangzhou’dan geleceklerin %80’ini maden alıcıları oluşturuyor. Bu çok güzel bir haber. Üyelerimiz çok heyecanlandı.” dedi.

AA’da yer alan habere göre Kaya, Covid-19 salgınının başladığı Çin’e Ocak ayından itibaren çok düşük seviyelerde ihracat yaptıklarını belirtirken Türkiye’nin virüsten Mart ayından itibaren etkilenmeye başladığını, madencilik sektörünün ise Covid-19 kriziyle bundan 3 ay önce tanıştığını vurguladı.

Çin pazarının Türk maden ihracatında yaklaşık %40’lık paya sahip olduğuna işaret eden Kaya, kapıların aniden kapanmasının ihracatı çok düşürdüğünü ifade etti.

Sektörün bu süreçte Ticaret Bakanlığı’nın tedbirleri ve desteklemeleri sonucu nefes aldığını aktaran Kaya, “Çin’deki normalleşmeyle maden ihracatında da hareketlenme oldu. Şu anda bütün üyelerimiz ‘çok iyi değil ama kötü de değil’ diyor. Sıfırdan buraya gelmek de çok önemli. Şu anda çarklar tekrar dönmeye başladı. Bunu da rakamlarda görüyoruz. Daha da iyi olacak diye bekliyoruz.” diye konuştu.

Türk Hava Yolları’nın Guangzhou uçuşlarını başlattığını anımsatan Kaya, “Çin’deki ataşelerimiz, konsolosluklarımız inanılmaz bir çaba içindeler. Bizim Çin pazarına satışımız devam ediyordu ama fotoğraflar üzerinden. Doğal taş ve blok mermerde resimle ürün satmak çok zor.” dedi.

Uçuşun başlamasıyla bütün üyelere mesaj attıklarını belirten Kaya, şunları kaydetti: “Konsolosluklarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde vize talebinde bulunanların çok büyük bir bölümünün maden alıcısı olduğunu öğrendik. Guangzhou’dan geleceklerin %80’ini bu alıcılar oluşturuyor. Bu çok güzel bir haber. Üyelerimiz çok heyecanlandı.”

İnadına üretim ve inadına ihracat için tüm sektörün el ele verdiğini de aktaran Kaya, sektördeki birlikteliğin çok sevindirici olduğunu kaydetti. Kaya, Çin’den gelen alıcılardan beklentileriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Çin’den gelen alıcılar çok hızlı bir şekilde büyük miktarlarda blok mermer alacaktır. 2019 Ağustos’una göre bu Ağustos çok daha yüksek çıkacak. Elimizde ciddi stoklar oluştu. Bunların yavaş yavaş erimesi söz konusu olacaktır. Evet bu yıl ihracatımızda düşüş olacak gibi ancak biz bu düşüşü ne kadar azaltırsak o kadar iyi.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTürkiye Varlık Fonu, Madencilik Dahil Stratejik Endüstrilerde Yıllık 10 Milyar Dolarlık Yatırımlara Ulaşmayı Amaçlıyor
Sonraki İçerikİbrahim Halil Kırşan, Ülkemiz Altın Madenciliğine İlişkin Açıklamalarda Bulundu