2016 yılında kurulan ve değer yaratmayı hedefleyen varlığa dayalı kalkınma fonu Türkiye Varlık Fonu (TVF), yıllık yatırımların miktarını arttırmayı ve stratejik endüstrilere liderlik etmeyi hedefliyor.

Bloomberg’in haberine göre, TVF CEO’su Zafer Sönmez TVF’nun piyasalarda üstleneceği rol ile ilgili olarak şunları söyledi: “1980’lerde başlayan özelleştirme furyası ve bu yolla devleti ekonomide küçültme düşüncesi dünyada kendini tüketmiştir. Özel sektörün ölçeğinin yetmediği alanlarda yatırım yapan, doğrudan yatırımcı çeken ve bu yolla hem ölçek büyüten hem de piyasa yapısını değiştiren bir rol oynayacağız.”

Koronavirüs salgınının ülkemizdeki etkisi azaldıkça, TVF’nin özel şirketlerin öncülük edemediği stratejik sektörlerde büyük yatırımlara liderlik edeceğini kaydeden Sönmez, “TVF ülkemizin 2020 yılı başında elde ettiği ekonomik ivmeyi geri kazanmak istiyor. Türkiye, Covid-19 nedenli zorunlu karantinalardan önce gelişmekte olan piyasalar arasında en hızlı büyüme oranlarından birine sahipti.”

Hükümetlerin sık sık reformsal girişimlerin arkasındaki güç olduğunu savunan İtalyan doğumlu ekonomist Mariana Mazzucato’nun da kullandığı “girişimci devlet” fikrine dikkat çeken Sönmez, pandemi sırasında Türk kamu bankalarının üstlendiği rol, kimi zamanlarda devlet müdahalesinin ne kadar gerekli olabileceğini gösterdi. Sönmez ayrıca şunları söyledi: “Özelleştirmeleri savunan ve hükümetin gücünü azaltan düşünce yapısı artık bugünün sorunlarını çözemiyor.”

Sönmez’in verdiği bilgilere göre TVF, 2023 yılına kadar yıllık enerji, petrokimya, madencilik ve havacılık yatırımlarını 10 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Günümüz itibari ile şirketin 2020 yılı yatırım tutarının ise yaklaşık olarak 6 milyar dolar seviyesinde olduğu biliniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden İşletme Faaliyetleri İzin Süreçlerinde Yetkili İdare Yapılanması İçin Öneriler
Sonraki İçerikMevlüt Kaya:“THY’nin Uçuşları Başlatmasının Ardından Çin’in Guangzhou Şehrinden Geleceklerin %80’ini Maden Alıcıları Oluşturacak”