Madencilik Türkiye Dergisi Kurucusu Onur Aydın, İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Funda Bekişoğlu, MTA Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Aydındağ

Minik Madenci Dergisi, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ile yapılan iş birliği kapsamında Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’nde ziyaretçi çocuklara dağıtılmaya başlandı.

Madencilik Türkiye Dergisi ekibi tarafından çocuk gelişimi uzmanı desteği ile hazırlanan ve geleceğimiz olan çocuklarımızın madencilik ve yer bilimleri alanında temel seviyede okur-yazar olmasını amaçlayan Minik Madenci Dergisi bugüne kadar maden üreticileri tarafından işletmelerin etki alanındaki ilköğretim okullarına ulaştırılmaktaydı.

Derginin büyükşehirlerde de çocuklarla buluşturulması amacıyla gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, İMİB’in basım, MTA’nın da dağıtım desteği sağlamasıyla Minik Madenci Dergisi MTA Genel Müdürlüğü Ankara yerleşkesinde bulunan Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’nde çocuklara ulaştırılacak.

Bu yıl toplamda 700 bini aşkın ziyaretçinin ağırlanmasının beklendiği müzede ilk etapta İMİB desteği ile dağıtılacak dergi ilerleyen dönemlerde diğer sektör paydaşlarının desteği ile dağıtılmaya devam edilecek.

Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında görüşlerini paylaşan MTA Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Aydındağ şu sözleri sarf etti; 

“Bildiğiniz üzere Çevre Araştırmaları dairemiz ve MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi ile birlikte ‘Doğa Dostu Madencilik ve Gezici Müze Faaliyetleri’ kapsamında okullara gönderdiğimiz mineral ve kayaç setleri ile benzer amaca hizmet ediyoruz. Madencilik olmadan yaşamın mümkün olmadığını çocuklarımıza anlatıyoruz. Bu bilgilerin erken yaşlarda aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Minik Madenci dergisi MTA’nın birebir halkımızla temas halinde olan saha personelinden üst yönetim kademesine kadar çeşitli birimlerde çalışan uzmanlar ve yöneticiler tarafından incelendi. Oldukça pozitif geri dönüşler aldık. Yerbilimciler olarak bu yayının çocuklarımızın akademik gelişimi için çok önemli bir yatırım olduğu konusunda hemfikiriz.

Ortaya çıkarılan ürünün yayılması noktasında ise bugün bir işbirliği sağlandı. MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Minik Madenci dergisinin çocuklarımıza ulaşmasına destek olacak. Bu sayede gelecek nesillere madencilik ve yer bilimlerinin aktarılmasına aracılık etmekten memnuniyet duyuyoruz.

Madencilik sektörünün desteği ile güzel bir başlangıç yapıldı. Daha çok çocuğumuza ulaşmak için bu işbirliklerinin devamının geleceğine inanıyorum.”

İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Funda Bekişoğlu ise konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi;

“Öncelikle bu yayını ortaya çıkaran Madencilik Türkiye Dergisi ekibini tebrik ediyorum. Elimdeki bu dergi çok büyük bir değer. Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımızı madencilik ve yer bilimleri konusunda doğru olarak bilgilendirmek ve madenciliğin insan hayatındaki önemini, insanlığın gelişimindeki çarpıcı etkisini bütün açıklığı ile çocuklarımıza göstermek adına çok faydalı olacağına inanıyorum.

İlk çağlardan bugüne gelişen bir insanlık görebiliyorsak bu gelişimin temel unsuru madenlerdir.

Madenler insanoğlunun gelişiminde anahtar görevi görmüştür. İnsanoğlu madenlere yeni bir form, işlev, anlam ve görev vererek insanlığın daha güvenli, daha sağlıklı, daha konforlu bir yaşam sürmesini ve yaşam ömrünün uzamasını sağlamışlardır. Bu gelişim insanlığın entelektüel seviyesine de yansımıştır.

Madenlerimiz olmasa insanoğlunun yaratılışından bu yana bu şekilde bir gelişimi mümkün olamazdı. Geleceğimiz olan çocuklarımızın, madenciliğin insanı yaşattığını bilmelerini sağlayacağımız için mutluyum.

Türkiye’mizde bu kadar cömertçe bizlere sunulmuş olan yer altı kaynaklarımız hepimiz için büyük şans. Bu kaynakları en doğru, sağlıklı ve efektif bir şekilde kullanabilmemiz gerekmektedir. Bu, ülkemizin gelişimi ve kendi kendine yeten bir ülke haline gelebilmesi için çok önemlidir.

MTA’nın kurum olarak halkımız üzerinde doğru madencilik algısı oluşturmak ve bilimsel verilere dayalı temiz bilgiyi toplumumuza anlatmak için çabaladığını görebiliyoruz. Kendi çalışmalarının yanı sıra bu derginin de müze aracılığı ile çocuklarımıza dağıtılma imkanını sağladıkları için İMİB adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Çocuklarımızın evlerine kadar ulaşacak bu dergi kapsamındaki işbirliğimiz bir başlangıç olsun. Sektör olarak devamının getirilmesi dileklerimi iletiyorum.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Müdürü Dr. Koray Sözeri, İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Funda Bekişoğlu, Madencilik Türkiye Dergisi Kurucusu Onur Aydın

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2. Toros Jeolojisi Sempozyumu MTA’da Başladı
Sonraki İçerikTüprag’tan 5 Yılda 500 milyon Dolarlık Yatırım Hazırlığı