Genel hedefi sağlık, güvenlik ve iş barışının geliştirilmesiyle Türkiye iş gücü için insana yakışır işlerin yaratılması olan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı (AÇSHB) Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kısa adı MİSGEP olan “Özellikle Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi” operasyonu açılış toplantısı 20 Ağustos 2020 tarihinde video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Operasyon, teknik destek, finansal destek, rehberlik programı ve hibe programı bileşenlerinden oluşan operasyon ile özellikle madencilik sektöründe proaktif yaklaşıma dayalı iyileştirilmiş çalışma koşullarının desteklenmesi, toplumsal farkındalığın arttırılması ve tüm paydaşların konuyla ilgili bilgi seviyelerinin geliştirilmesi yoluyla daha iyi çalışma koşullarının oluşturulması amaçlanıyor.

Projenin resmi açılışında söz alan Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, projenin önemine değinirken çalışanlara sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları sağlamak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Oluşturdukları yeni istihdam alanlarıyla ekonomide sağladıkları büyümeyi ve sosyal refahı kalıcı hale getirmenin mücadelesini verdiklerini vurgulayan Selçuk, insanların huzuru ve güvenliği için izledikleri politikalarla her kesime yönelik önemli iyileştirmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İş kazaları ve meslek hastalıklarının küresel bir sorun olduğuna dikkati çeken Selçuk, iş kazaları nedeniyle her yıl dünyada yaklaşık 2,7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, 374 milyon kişinin ise yaralanıp, hastalandığını aktardı.

Mesleki çeşitliliğin artmasının güvenlik risklerini de aynı oranda artmasına sebep olduğunu ifade eden Selçuk, “Bizim de hedefimiz küresel bir sorun olan iş kazalarını ülkemizde en asgari düzeye indirebilmek. Tek bir çalışanımızın dahi mesleği sebebiyle hayatını kaybetmediği, sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatına kavuşabilmek.” İfadelerini kullandı.

Madencilik sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki çalışmaların geçmişe uzandığını belirten Selçuk, 1936 yılında yayımlanan İş Kanunu ve kanunda sonradan yapılan düzenlemelerle iş sağlığı ve güvenliğinin kapsamının genişlediğini, bu konunun çalışma hayatının temel başlıklarından biri haline geldiğini kaydetti.

Çalışma hayatında önem verdikleri bir diğer konunun da “sosyal diyaloğu ve uzlaşmayı” ön planda tutmak olduğunu belirten Selçuk, Bakanlığın her alanda ortak aklı temel alan bir çalışma prensibi benimsediklerini anlattı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamasının tamamen ertelenmesine ilişkin çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Selçuk, ötelemenin kamu kurumları ile az tehlikeli sınıfında yer alan 50’den az çalışanı olan iş yerleri için geçerli olduğunu belirtti.

Türkiye’deki iş kazalarını da azaltmak için büyük bir çaba gösterdiklerini aktaran Selçuk, iş sağlığı ve güvenliği konusunda duyarlılığın artması için tüm aktörlerin beraberlik ruhu içinde hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

Selçuk, 18 yılda işyeri sayısının %158 çalışan sayısının ise %188 arttığını belirterek, “İş yeri ve çalışan sayımız artarken iş kazalarımız azalmakta. Madencilik sektöründe, iş yeri sayımız %110, çalışan sayımız ise %63 arttı. Yine maden sektöründe önemli iş kazalarının oranı %50 oranında azaldı.” bilgisini verdi.

MİSGEP projesiyle çalışmalarının daha etkin ve kalıcı hale gelmesini hedeflediklerini vurgulayan Selçuk, MİSGEP’in finansal destek ve rehberlik programı, hibe ve teknik yardım olmak üzere 3 farklı kategoriden oluştuğunu açıkladı. Projenin uygulama aşamasına geçtiğini aktaran Selçuk, “Yer altı maden işletmelerine iş sağlığı ve güvenliği alanında yaklaşık 66 milyon lira destek sağlayacağız.” dedi.

Selçuk desteklerin, ödemenin gerçekleşeceği günkü kura göre Euro karşılığı Türk Lirası olarak yapılacağının bilgisini verirken projeye, kömür veya metal maden cevheri üreten yer altı maden işletmelerinin ana işveren ya da alt işverenlerinin, 50-250 çalışanı olan yer altı kömür maden işletmelerinin, 20-250 çalışanı olan yer altı metal maden işletmelerinin, kurulu bir iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yönetim standardı olmayan işyerleri ile kalan ekonomik ömrü en az 5 yıl olan maden işletmelerinin başvurabileceğini aktardı ve destekten yararlanacak işyerlerinin anılan koşulların tümünü sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Destekten yararlanmak isteyen işyerlerinin başvurularını 20 Ağustos itibariyle “www.misgep.org/dogrudanhibe” adresi üzerinden başvuru yapması gerektiğini belirten Selçuk, başvuruların 25 Ekim’e kadar yapılabileceğini söyledi.

Selçuk sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Belirlenen kriterleri sağlayan 70 işyerinden, 15’ine İSG Yönetimi Sistemi Entegrasyonu için yaklaşık 35 bin lira verilecek. Proje kapsamında işletmelere, 24 ay boyunca proje ekibi eşliğinde yapılacak saha ziyaretleri ile iş sağlığı ve güvenliğine yönelik rehberlik desteği sağlanacak, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında yeni ve önleyici yaklaşımlar geliştirilecek.

Ayrıca, proje ekibince işyerinin risk değerlendirmesi, sağlık ve güvenlik dokümanı, havalandırma ve yer altı çalışma planları, yönergeler, ramak kala analizleri gibi dokümanlarının hazırlanması veya güncellenmesi için rehberlik desteği verilecek. Görevli, işletmelerde ilgili taraflara yönelik eğitimler ve bilgilendirmeler yapacak. Seçilen işyerlerindeki toplam 10 bin çalışana sağlık gözetimi yapılacak ve toplam 10 bin çalışana drama yoluyla çalışan eğitimi verilecek. 1800 mühendis ve iş güvenliği uzmanına risk değerlendirmesi ve yeni metotlara ilişkin eğitimler sunulacak.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikOriole Resources Türkiye’deki Faaliyetleri Üzerinde Bir Durum Değerlendirmesi Yaptı
Sonraki İçerikTüprag Efemçukuru Madeni’nde İş Günü Kayıplı Kazasız 1000 Gün