Oriole Resources ülkemizde gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında son gelişmeleri paylaştığı bir durum güncellemesi yayınladı. Şirket tarafından yayınlanan bu güncellemede öne çıkan bilgiler şu şekilde oldu:

30 Haziran 2020 tarihinde sona eren ilk altı aylık dönemde gerçekleştirdiği danışmanlık hizmetlerinden 162 bin sterlinlik nakit akışı sağladığını kaydeden şirket bu durumun şirketin aynı tarihler için olan öngörüsünü aştığına dikkat çekti.

Varlıklarını değere çevirme stratejisi kapsamında çalışmalarının sürdüğünü ileten Oriole Resources, bu kapsamda Karaağaç projesindeki net izabe gelirinin Anadolu Export Maden Sanayi ve Limited Şirketi’ne 300 bin dolar karşılığında satışının gerçekleştiğini kaydetti.

Karaağaç projesinde önceden belirlenen bir kaynak miktarına ulaşılması ile aktif hale gelen 425 bin dolarlık başarı bazlı ödeme konusunda ise görüşmelerin devam ettiği belirten şirket, Hasançelebi ve Doğala projelerinin satışını içeren anlaşma kapsamında ise Batı Toroslar Madencilik Sanayi ve Limited Şirketinin 30 bin dolarlık ilk ödemeyi gerçekleştirdiğinin bilgisini verdi.

NSR haklarına sahip olduğu, ÇED onayı sürecindeki Muratdere bakır-altın projesi gibi projeler ve artan altın ve bakır fiyatları ile şirketin iyi bir konumda bulunduğunu vurgulayan Oriole Resources, sağlanan nakit akışının geçmişteki istihdam yükümlülüklerinin gerçekleştirilmesini sağladığını ifade etti.

Oriole Resources CEO’su Tim Livesey şirketin güncel durumu ile ilgili şu yorumlarda bulundu: “Türkiye’deki şirketimizin kendine yettiğini ve nakit akışı sağlayarak istihdam yükümlülüklerinin ödenmesini mümkün kıldığını görmekten çok memnunuz. Tüm bunlar Türkiye’de ki yöneticimiz Bahri Yıldız ve ekibinin mükemmel çabaları ile gerçekleşti.

Türkiye’deki portföyümüzen gelir elde etmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz yoğun çalışmalarımız kapsamında Türk ortağımızın ilk red hakkını kullanması sonucunda mütevazi bir başarı yakalamış olduk. 

İlk red hakkı kullanımı kapsamında Batı Toroslar’ın ödemenin ilk kısmını gerçekleştirmesi iki erken safhadaki projenin satışından ise 80 bin dolarlık fon elde etmiş olduk. Ayrıca koşulların yerine gelmesi ile 470.000 dolarlık bir ödeme ihtimali de bulunuyor.

Aynı zamanda artan bakır fiyatlarına ve 29 Ekim 2019 tarihli duyurumuzda da yer aldığı üzere Muratdere bakır-molibden-altın projesindeki  %1,2 oranındaki NSR hakkımızın önemine dikkat çekmek istiyoruz.”

Şirket gelişme yaşanan varlıklarının yanında, Muratdere projesinde %1,2, Konya-Doğanbey-Karacaören projesinde %1,5, ve Muradağı projesinde %1 net izabe geliri hakkının bulunduğunu ve süren varlık değerlendirme stratejisi kapsamında olumlu haberler paylaşmayı umduklarını kaydetti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBarkom Grup, Diamantina Christensen ile Tek Yetkili Distribütörlük Anlaşması İmzaladı
Sonraki İçerikMİSGEP Açılış Toplantısı Video Konferans Yoluyla Gerçekleştirildi