Maden Jeologları Derneği (MJD) ve International Association for Promoting Geoethics (IAPG – Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği), 1 Aralık 2020’de bir işbirliği anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma kapsamında, jeoetik alanında ortak çıkarlara yönelik sürekli bir IAPG-MJD işbirliği ve koordinasyonu hedefiyle aşağıda ki konularda bilgi akışı ve işbirliğini sağlamak için irtibat kurulacaktır.

Jeoetiğin teorik yönleri, jeoetik problemlerinin genel ve vaka çalışmaları yoluyla analizi, jeoetikle ilgili bilimsel faaliyetlerin ortak organizasyonu ile ilgili yayınların üretimi.

IAPG ve MJD jeoetik özelinde şu konularda birlikte hareket etmeyi hedeflemektedir:

1) Web sayfaları, sosyal ağlar ve yayınlar aracılığıyla Türkiye’de ortak ilgi alanına giren konularda ortak girişimleri ve etkinlikleri teşvik etmek

2) Ortak ilgi alanlarındaki proje ve faaliyetlerde işbirliğini teşvik etmek

3) Uygun olduğu durumlarda sırasıyla MJD ve IAPG’yi yayınlarına ve MJD ve IAPG tarafından düzenlenen yer bilimlerinde etik ve jeoetik konulu bilimsel toplantılara / kongrelere ve projelere dahil olmak.

4) IAPG ve MJD, logolarını ve ana sayfaların bağlantılarını ilgili web sitelerinde yayınlamayı kabul eder.

5) MJD, “Cape Town Jeoetik Beyanı”nı desteklemekte (yerbilimciler için Hipokrat benzeri bir yemin, https://www.geoethics.org/ctsg) ve 26 benzer destekleyici organizasyondan oluşan listeye dahil edilmektedir

IAPG – The International Association for Promoting Geoethics

5 kıtada, 130 ülkede, 2550’den fazla üyeden oluşan dünya çapında bir üyeliğe sahip, 32 ulusal temsilciliği olan (aralarında JMO tarafından temsil edilen  IAPG -Türkiye olmak üzere); yerbilimlerine özel etik konuları ve ilişkili sorunlarına yönelik faaliyet gösteren çok disiplinli, bilimsel bir dernektir.

IAPG bilimsel, hükümetlerden ve siyasi partilerden bağımsız, kar amacı gütmeyen; ırk, cinsiyet, dini veya ulusal önyargılardan muaf bir kuruluş olup, jeoetiğin tüm dünyada yaygınlaştırılarak uygulamada hayat bulmasını amaçlayan bir kuruluştur. Merkez ofisi Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia Roma’da (İtalya) bulunmaktadır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikMaden Mühendisleri Odası’ndan Madencilikte ÇED ve Çevre İzinleri Konulu Eğitim Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikMadencilik Faaliyetleri Düşman Faaliyetler Değildir!