Uluslararası alanda maden aramaları gerçekleştirecek olan Türkiye, ilk adımı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bünyesinde kurulan MTA Company Limited ile Sudan’da attı. İki sahada altın madeni aranmasına dair anlaşma imzalanan Sudan’da, üç yıllık çalışma sonrası işletme safhasına geçilmesi planlanıyor. Anlaşma kapsamında Sudan’da bin 325 kilometrekare alanda maden aranacak.

MTA’nın yurtdışında yapacağı çalışmalarda bir sonraki adımı Özbekistan olacak. 3 ay içerisinde Özbekistan’da iki farklı bölgede yer alan metalik maden sahasının arama ruhsatının alınması planlanıyor.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yurt içindeki maden rezervlerinin belirlenmesinde önemli adımlar attıklarını, karadan ve havadan jeofizik araştırmalarla Türkiye’nin maden haritasının önemli bölümünü çıkardıklarını, yerli ekipman ve yerli insan kaynağı gücüyle yapılan bu çalışmalar sonucu MTA’da ciddi bilgi birikiminin oluştuğuna dikkat çekti. Bu birikimi küresel alanda değerlendirmek üzere MTA bünyesinde MTA Company Limited’in kurulduğunu anlatan Dönmez, “Madencilikte de ilk adımı Sudan’da kurduğumuz MTA Company Limited ile attık” dedi.

Sudan’da 6 sahada ön maden jeolojisi ve jeokimya çalışmaları başlatıldığını kaydeden Dönmez, 450 adedin üzerinde numunenin toplandığını ve değerlendirmeden geçirildiğini söyledi. Dönmez, “Arazi çalışmaları ve elde edilen sonuçlara göre Kızıldeniz yakınlarında, altın içeriği belirlenen iki sahanın resmi olarak bloke edilmesine karar verdik” diye konuştu.

Önceki İçerikAlamos Gold Kirazlı Projesiyle İlgili Bir Güncelleme Paylaştı
Sonraki İçerikBir Enerji Bir Nefes Projesi Kapsamında Amasya’da Fidan Dikim Töreni Gerçekleştirildi