Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, haftasonu katıldığı TV programında Türkiye’de ilk kez Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından zenginleştirilen “Nadir Toprak Elementleri”ni kamuoyuna duyurmuş ve konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Programın ardından MTA tarafından kamuoyuna yapılan duyuruda; cevher zenginleştirme, metalürji, kimya ve analiz konularında uzman bir ekip tarafından sadece iki yılda yapılan bir çalışma ile ülkemizde bir ilk olarak laboratuvar ölçekte %99’un üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum / paraseodmiyum, uranyum, toryum ve ağır nadir toprak oksitlerinin (ANTO) kazandırıldığı açıklandı.

MTA yaptığı bilgilendirmede; dünyadaki süregelen teknolojik gelişmeler ışığında, robotik teknoloji, denizcilik, demiryolu, elektrikli araçlar, havacılık ve uzay teknolojileri, bilişim ve internet teknolojileri, tıp teknolojileri ve ilaç sanayi, tarım ve enerji alanlarında kullanılmakta olan birçok cihaz ve ekipmanda nadir toprak elementlerinin kullanıldığını ve dolayısıyla NTE’lere olan ihtiyaç ve talebin de gün geçtikçe arttığını, ülkemizde de Eskişehir Sivrihisar-Beylikova’da bulunan ve içerdiği florit, barit ve nadir toprak elementlerinden (seryum, lantanyum, neodimyum, toryum) dolayı kompleks cevher yatağı olarak isimlendirilen ülkemizin en önemli nadir toprak elementleri (NTE) rezervinin, elementlerin ayrı ayrı kazanılamamasından dolayı işletilemez durumda olduğunu belirtti.

Bölgedeki bu NTE kompleks cevher üzerinde yerli ve yabancı birçok araştırma grubu tarafından incelemeler yapıldığını ancak bugüne kadar bu elementlerin ayrı ayrı kazanımı sağlanamadığını aktaran MTA Genel Müdürlüğü, bu durumun sahanın keşfedici konumunda yer alan MTA’ya bağlı laboratuvarlarca oluşturulan ve görevleri sadece NTE kazanımı olan bir ekibin kurulması ile değiştiğini duyurdu.

MTA’nın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ülkemizde bu alanda ilk kez bu seviyelere çıkarılan teknolojik çalışmalar, Bakanlığımız tarafından da takdirle karşılanmıştır.

Kurumumuzun Milli Enerji ve Madencilik politikalarında üzerine düşen görevlerin hepsini başarıyla tamamlamasının yanı sıra bulduğu ve bulacağı maden sahalarına ekonomik ve teknolojik anlamda da değer katmasından dolayı Bakanlığımız MTA-NTE çalışma grubuna teşekkür belgesi vererek onurlandırmışlardır.

Havada, karada ve denizlerde yaptığı çalışmalarla ‘dünya markası’ olma yolunda emin adımlarla ilerleyen MTA Genel Müdürlüğü 85. yılını kutlarken, teknolojik anlamda da ülkemizde bir ilki gerçekleştiren ve özveri ile çalışmalarına devam eden değerli personeline teşekkür eder.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSürdürülebilir Yeşil Teknolojilere Yönelik COST Aksiyonu GREENERING Çalışmalarına Başladı
Sonraki İçerikÇayırhan Termik Santrali ve Maden Sahaları Elektrik Üretim AŞ’ye Devredildi