Maden Tetkik ve Arama (MTA) Uluslararası Madencilik AŞ (MTA International Company – MTAIC) Genel Müdürlüğü görevine Prof. Dr. Ahmet Mahmut Kılıç atandı.

Konuyla ilgili olarak MTAIC’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “MTA Uluslararası Madencilik AŞ Yönetim Kurulu’nun 20.09.2021 tarih ve 2021/23 sayılı kararı ile MTAIC Genel Müdürlük görevine Prof. Dr. Ahmet Mahmut Kılıç atanmıştır. Kendisine görevinde başarılar diler, Kurucu Genel Müdürümüz Doç. Dr. Yasin Erdoğan’a bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.”

Prof.Dr. Ahmet Mahmut Kılıç Kimdir?

Prof.Dr. Ahmet Mahmut Kılıç Ankara Şereflikoçhisar’da doğdu. 5 yılı lisans öğrenimi öncesi olmak üzere 15 Yıl Fransa’da yaşadı. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans eğitimini Ecole Nationale Supörieure des Mines de Paris ve Universitö Pierre et Marie Curie (France)’de, Doktora Eğitimini Ecole Nationale Supörieure des Mines de Paris ve Universitö Pierre et Marie Curie (France)’de tamamladı. Fransa’da kaldığı sürede uluslararası mühendislerle birçok madencilik projelerinde görev aldı.

Kılıç, 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde başlayan akademik hayatında; Dr. Öğr. Görevlisi, Yard. Doç.Dr., Doçent Dr. ve 2013 yılında Prof.Dr. oldu. Maden Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Fen Bilimleri Enstitü Müdür Yardımcılığı, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. Meslek Yüksekokulu, Fakülte, Üniversite Senato ve Yönetim Kurulu Üyelikleri görevlerinde bulundu.

Kılıç’ın “Borun yapı malzemesi olarak kullanımı” ile ilgili patenti, 23 tanesi, SCI, SSCI ve AHCI indekslerinde olmak üzere diğer uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanırken 63 adet makalesi ve 121 adet basılmış uluslararası ve ulusal bildirisi bulunmaktadır. Danışmanlığında 37 yüksek lisans ve 7 doktora tezi tamamlandı. TÜBİTAK, YÖK ve Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli komisyonlarda görev aldı.

Kılıç, profesyonel olarak, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde madencilik, inşaat, tünel, otoyol, demiryolu ve enerji alanlarında danışmanlık görevlerinde bulunurken çözüm ortağı oldu. Kılıç ayrıca A sınıfı iş güvenliği uzmanıdır.

23 Eylül 2021 tarihinde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı, MTA Uluslararası Madencilik Anonim Şirketi’ne (MTAIC) Genel Müdür olarak atanan Kılıç, evli ve bir kız çocuğu babasıdır. Kılıç, çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikJeoges Makina Yatırımlarına Devam Ediyor
Sonraki İçerikMAPEG Uç Ürün Üretimine Yönelik Tesis Kurulması Şartı ile Yeni İhaleler Duyurdu