Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Ülkemizde Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin yoğunlaştığı Nisan ayında sanayi üretimi yıllık bazda %31,4 düşüş gösterdi.

2020 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %14,5, imalat sanayi sektörü endeksi %33,3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %14,9 azaldı.

Özellikle Nisan ayında Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle ülkemizde birçok alanda çalışmalara ara verilirken, sanayi sektöründe uzaktan çalışma veya esnek çalışma modelleri uygulandı. Bu kapsamda Nisan ayında sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ise sanayi üretimi aylık bazda %30,4 azalırken madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %13, imalat sanayi sektörü endeksi %32,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %12,4 düştü.

TÜİK’in yaptığı bir diğer açıklamaya göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi de 2020 yılı Nisan ayında yıllık %20,9 azaldı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2020 yılı Nisan ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi %24,9, inşaat ciro endeksi %19,6, ticaret ciro endeksi %17,4, hizmet ciro endeksi %23,9 azalırken madencilik ve taşocakçılığı ciro endeksi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,2 düşüş gösterdi.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi ise 2020 yılı Nisan ayında aylık %24,5 azalırken toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2020 yılı Nisan ayında aylık sanayi sektörü ciro endeksi %26,6, inşaat ciro endeksi %9,8, ticaret ciro endeksi %25,5, hizmet ciro endeksi %22,7 düşüş gösterdi. Madencilik ve taşocakçılığı ciro endeksi ise Nisan ayında aylık bazda %9,7 düştü.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAriana Resources Tavşan Projesi’nde Kaynak Miktarını Güncelledi
Sonraki İçerikAydın Dinçer: “Yılın Devamı İçin Umutluyuz”